Stávkokazi útočí na Kroměříž z nečekané strany!

 

Vážené kolegyně a kolegové,

 

Zde text  Asociace komunitních služeb, adresovaný ministru zdravotnictví, týkající se situace v Kroměříži.

Asociace komunitních služeb ministrovi

 

Nelze číst jinak, než že nabízejí náhradu uprázdněných zdravotnických pozic v Kroměříž i vlastními talentovanými odborníky ze sociální oblasti.

Patrně nyní sledujeme urychlení procesu podřízení zdravotních služeb službám sociálním, což je podstatou Reformy psychiatrické péče.

 

Jsme otevřeni k jakékoliv formě podpory kolegům z Kroměříže, naše postoje jsou konzistentní a neměnné.

 

Rovněž doporučujeme sledovat diskuzi k příspěvkům, týkajícím se Psychiatrické nemocnice v Kroměříži zde:

https://ambulantnipsychiatrie.com/2023/06/01/nejen-dusno-ale-jiz-vzpoura-v-pn-kromeriz/

 

HOP+AP

guest
20 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslava Makrlíková

Psychiatrická nemocnice Kroměříž je příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví a je jediným lůžkovým zařízením psychiatrie, které poskytuje psychiatrickou péči ve Zlínském kraji (částečně i v Jihomoravském a Olomouckém kraji). Její spádové území se odhaduje na více než 1 mil obyvatel. Není to žádná malá nemocnice. Mívala přes tisíc, nyní má 860 lůžek! To je zhruba dvakrát víc než Kroměřížskà nemocnice a srovnatelně se zlínskou Krajskou nemocnicí T. Bati.

Ve Zlínském kraji svou praxi provozuje 29 ambulantních psychiatrů. To je 42% doporučeného počtu na 100tis. obyvatel. Podle dat, která má k dispozici odbor zdravotnictví Krajského úřadu Zlínského kraje, je ambulantní psychiatrie dlouhodobě personálně dramaticky poddimenzována, počtem jsme ve Zlínském kraji cca minus 35 ambulantních psychiatrů!

Dětští ambulantní psychiatři jsou ve Zlínském kraji všeho všudy tři! To je 26% doporučeného počtu na 100tis obyvatel.

Ambulancí klinických psychologů je v kraji 32 a i to je zhruba polovina doporučeného počtu na počet obyvatel.

Psychiatrická nemocnice Kroměříž plní také roli akreditovaného pracoviště specializačního vzdelávání. Vychovává tolik potřebné nové lékaře v oboru psychiatrie. K tomu musí splňovat personální vybavení plně erudovaných lékařů.

Plán transformace Psychiatrické nemocnice Kroměříž počítá postupně se zrušením dalších cca 300 lůžek.
Zásadní otázka pro zdravotnictví Zlinského kraje je, jak a čím budou případně tato lůžka nahrazena? Pokud by k této redukci lůžek došlo, v území není jiná reálná, zejména personální kapacita pro péči o tento typ pacientů. Gerontopsychiatrie je oddělení pro velmi těžké stavy a působí v území i jako faktická kapacita lůžek následné péče.

Dětská psychiatrie je celostátně v obrovských problémech a počty dětí s psychickými problémy, projevy sebepoškozování a agresivity, podle informací ze škol velmi narůstají. Již dnes je zde lůžková kapacita pro hospitalizaci dětských psychiatrických pacientů nedostatečná a umístění dětských pacientů je dlouhodobý problém, kde se řeší skutečná dilemata “kam”?

Návrh v rámci tzv. Reformy péče o duševní zdraví, aby psychiatrická oddělení vznikala při jiných nemocnicích akutní péče v kraji, je teoreticky a výhledově možný a určitě je to záměr minimálně pro Krajskou nemocnici T. Bati, ale realita s dostupností erudovaného personálu v současnosti je taková, že je problém sehnat i jen externí lékaře na konziliarní vyšetření..

Opravdu doufám, že řešení celé situace ze strany Ministerstva zdravotnictví jako zřizovatele Psychiatrické nemocnice v Kroměříži neohrozí poskytování psychiatrické péče v regionu. A že ho nalezne opravdu rychle a při vědomí všech souvislostí. Rizika jsou extrémně velká.

Nalezeno na Fb, zkrátila jsem, autor MUDr. O.Sehnalová, europoslankyně, (stranu neuvedu..)

MUDr.Makrlíková

http://www.pnkm.cz/soubory/20230606170249.pdf, obsah otevřeného dopisu lékařů byl zveřejněn dnes na stránkách PN KM

Jitka Michlová

Podle sdělení lékařů v dopise, pan ředitel obcházel lékaře vč. primářů a náměstkyně a narušoval nastavený léčebný režim nehledně na diagnozy a charaktery jednotlivých odd., svými činy chtě nechtě zasahoval, zcela mimo své kompetence, do léčby pacientů a asi jen zázrakem nedošlo k tragédiím ( jen tak si někoho vzít na vycházku … ??? !!!) , ale to co dělal na dětském odd. mi přijde dost bizarní ( viz otevřený dopis lékařů PNKM …) … Přesto stále pan ředitel PNKM ( jmenovaný Adamem Vojtěchem za vlády Babiše – předsedy rady vlády pro duševní zdraví… ) stále nechápe, kde je chyba…. https://zlin.rozhlas.cz/mel-jsem-mozna-zpomalit-rika-po-jednani-na-ministerstvu-reditel-kromerizske-9008235 a pan ministr Válek se chystá do PNKM https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/kromeriz-psychiatricka-nemocnice-ministr-zdravotnictvi-valek.html

Jitka Michlová

19.6.2023 má přijet pan ministr Válek do PNKM, dle kuloárních informací personálu …

Karel Moravec

Jeden by řekl, že komunitní služby budou mít hodně práce se současnými pacienty, které slavně osvobodily z desítky let trvajících hospitalizací a léčí je u nich doma….že by zaměstnávaly desítky atestovaných lékařů s primářskou licencí pochybuji. O čem ale není pochyb je politické lavírování s pojmy. Když se to hodí, presentují se jako CDZ. Stejní lidé, jindy, se presentují jako Fokus a stejní lidé, opět jindy, když se to hodí, tak jsou asociace….
V praxi vidíme, že těmto lidem o pacienty nejde, jde jim o čerpání dotací, ze kterých žijí.

MUDr.Makrlíková

CDZ někde zaměstnávají i atestované lékaře? U nás v regionu ne..
Odborníkem s 30letou praxí je ze signatářů otevřeného dopisu AKS jen MUDr.Jan Pfeiffer a Pavel Novák, oba z Fokusu, jinak je průměrná doba praxe v soc. oblasti u podepsaných 23 let, a Jan Mácha není Mgr., ale Bc., tedy pokud neudělal Mgr. právě v těchto dnech.
Jako jsme to zažili v amb. při otevírání CDZ, kdy se nejprve nevědělo, „jak se to bude dělat“, a pak jsme byli postaveni před hotový tvar.., tak je to nyní v nemocnicích, model CARe, kdo jste o tom slyšeli něco více? https://docplayer.cz/128799627-Zotaveni-a-zavadeni-modelu-care-v-psychiatricke-nemocnici-mgr-marek-prochazka.html. Upozorňuji na křivku změny- v příloze, jsme ve fázi 1, ale časem to pochopíme a posuneme se vpřed.
Mimochodem kolem reformy vzniklo nemálo neziskovek. AKS- Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví, Aliance center duševního zdraví, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, Česká společnost pro duševní zdraví, Platforma pro podporu transformace péče o duševní zdraví, Péče o duševní zdraví, Česká asociace pro psychické zdraví, Zahrada 2000 (můj velmi oblíbený Open Dialog), SKOK, Green Doors, Dialogos, Na rovinu, jednotlivé organizace kolem CDZ (Bona, Práh, Ledovec……. ).

IMG_20230604_091122.jpg
Josef Svoboda

Souhlasím. Těm lidem z té Asociace jde především o kritiku poskytování psychiatrických lékařských služeb na jakékoli úrovni. Také o zamítání a likvidaci jiných služeb – především rehabilitačních pro duševně nemocné, které nepoužívají jejich noty. Vytváří proto zájmové skupiny, aby se jim to dařilo a zaštiťují se různými názvy metod práce s duševně nemocnými, které však v praxi neumí naplnit v duchu opravdových potřeb duševně nemocných.
Jestliže se chce někdo více v přístupu orientovat na stížnosti pacientů, tak v tom čtu nerozumění nemoci a práci s duševně nemocným vůbec (znám pouze trochu schizofrenii).
I když má pracovník 30ti letou zkušenost, tak ještě nemusí být kvalitní. V DOTYKu jsme jako první v republice v roce 2010 začali pracovat se schizofreniky v domácím prostředí. A ještě později, než jsme za to byly v roce 2013 mezinárodně oceněni, začali postupně ostatní poskytovat také služby terénní. Jak tedy vnímali ti zkušení odborníci těch předchozích 20 let (do roku 2013) potřebu terénní služby pro schizofreniky.
Jinak je ten dopis plný přání a představ, jak chtějí sociální služby pracovat, ale v praxi to určitě neplní. S tím mám svoji osobní zkušenost. Sociální pedagogové určitě nejsou ti, jež by mohli vést, řídit, posouvat někam dopředu léčení duševně nemocných.
Pokud jsem četl správně, tak ředitel z Kroměříže, o kterého běží, přišel ředitelovat do nemocnice z postu vedoucího sociální služby, takže se ho vlastně zastávají dopisem na ministerstvo jeho kamarádíčci.
Myslím, že by té asociaci lépe slušelo, kdyby se soustředila více na sebe, na zkvalitnění sociálních služeb jednotlivých členů (organizací) a „nekecala“ do věcí, které patří zdravotníkům. Určitě by to bylo prospěšnější jejich službám pro duševně nemocné. 

Marta Holanová

A co na to ředitelé a kolegové – psychiatři v dalších Psychiatrických nemocnicích?
Co ještě se musí přihodit, aby začala otevřená a pravdivá diskuse o „reformě“ mezi psychiatry?
Je nakročeno k tomu, aby se medicínský postoj k léčbě duševně nemocných stal součástí obrazu třídního nepřítele „reformy“. Obávám se, že revoltující kolegové se podpory Výboru psychiatrické společnosti nedočkají.

Jitka Michlová

Popravdě jsem čekala, že výbor PS ČLS JEP odsoudí nucený “ výlet“ Babiše juniora na okupovaný Krym, jako non lege artis rhb- resocializační praktiku ( a na policii je případné pokrač. vyšeřování tohoto činu …), ale nestalo se … K podpoře našich odvážných kolegů zachrańujících nejen správné odborné fungování svého pracoviště PNKM, ale i dokazující, že tady se musí veškerá reforma zastavit, přehodnotit a jinak směrovat, tak k tomu ( že naše kolegy výbor podpoří) jsem bohužel skeptická …

Last edited 3 měsíců před by Jitka Michlová
Jitka Michlová

Rhb- resocializační pobyt na Krymu Babiše juniora s Protopopovem byl šílený nápad, Babiš junior mohl být v ohrožení života – Krym jako právní vakuum … https://www.denik.cz/z_domova/okupovany-krym-ukryt-pro-babise-mladsiho-babis-capi-hnizdo-20181113.html

Jitka Michlová

tak tady, na okupovaném Krymu, přesně ve své “ prázdninové destinaci “ na Jaltě, měl Babiš junior dostat depotní Fluanxol, domluvila Dita Protopopová i napsala lékařce dopis …. https://yandex.ru/maps/org/poliklinika_psikhonevrologicheskoye_otdeleniya/102550224626/gallery/?ll=34.150767%2C44.493962&photos%5Bbusiness%5D=102550224626&photos%5Bid%5D=urn%3Ayandex%3Asprav%3Aphoto%3A3733076-2a0000017759f16a0bc284d80e572c98e944&z=16

Jitka Michlová

Celé zařízení vypadá nějak takto, rozhodně ne bezpečně … https://krym-yalta.ru/psihonevrologicheskoe-otdelenie-v-yalte.html

Jitka Michlová

Celé zařízení vypadá takto, rozhodně ne bezpečně … https://krym-yalta.ru/psihonevrologicheskoe-otdelenie-v-yalte.html

Jitka Michlová

Prý “ holidays “ …

Jitka Michlová

A doufejme, že tímto směrem se rhb.-resoc. v psychiatrii nikdy už nikdy nebude odvíjet …Citace z čl. z médií …. 2,5 ROKU BYL JUNIOR V RUKOU (nebo rukojmím?) PROTOPOPOVcomment image
Andrej Babiš ml. jel do tepla na Krym na podzim 2017. Předtím jeho nový ošetřovatel Protopopov spoluvlastnil Cyklotuning servis, s.r.o. a CYKLOVRAKOVIŠTĚ, s.r.o. Poté, co juniora celého zblázněného našli na dálnici a přivezli k dr. Protopopovové, její manžel se ho na přání starostlivého otce ujal jako opatrovník/ dohlížitel/ ošetřovatel/ asistent atd. Nevděčnému pilotovi se ale v Cyklotuning servis, s.r.o. nelíbilo…
„Jak jste se dostal k tomu, že jste se začal starat o Andreje Babiše jr.? Kdy se jeho nemoc vlastně projevila?
Sám nevím, na to se budete muset zeptat jeho otce. Vím jen, že jeho schizofrenie naplno propukla 17. července 2015, kdy Andyho policie zajistila v autě na D1 a nechala převézt na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a následně na NUDZ, kde pracovala moje manželka. Andyho jsem se snažil zapojit do mé práce. Chtěl jsem, aby něco dělal, aby neležel v posteli, protože jakákoli aktivita mu jen může prospět. Jenže tak po dvou měsících jsem zjistil, že ho práce v mé firmě vůbec nebavila, a ani to, že tam musel vysedávat, nedělalo moc dobrotu…
V čem konkrétně spočívala vaše práce? Co vím, tak jste pro Agrofert pracoval jako řidič.
Šlo vlastně o podporu, o dohled nad Andym a o trávení společného času. Nebylo to zdravotního rázu, ale spíš šlo o to, ráno Andyho vytáhnout z postele, dojít s ním k lékaři nebo na úřad a zaměstnat ho přes den. Dělal jsem práci, řekněme, asistenta. První čtyři měsíce jsem tu práci dělal z vlastního přesvědčení. Do Agrofertu jsem nastoupil na pozici řidiče až od ledna 2016.“ https://www.novinky.cz/clanek/domaci-protopopov-babise-jr-jsem-neunesl-staral-jsem-se-o-nej-jako-o-bratra-40255637

Jitka Michlová

Je to tak… V aktuálních zprávách na webu PS ČLS JEP zatím o dění v PNKM není zmíńky, jen v aktuálních zprávách je mapa CDZ … https://psychiatrie.cz/ … První reakce současné předsedkyně Psychiatrické společnosti paní Simony Papežové pro veřejnoprávní médium ČRo ohledně krize v PNKM je v tomto odkazu https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kromeriz-psychiatrie-krize_2306011800_krp

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x