Nejen dusno, ale již vzpoura v PN Kroměříž !!!

 

Vážené kolegyně a kolegové,

Jistě vám neunikla důležitá událost v Psychiatrické nemocnici Kroměříž:

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/psychiatricka-nemocnice-kromeriz-vypoved-primari.A230531_140011_zlin-zpravy_jfuk

 

Je zřejmé, že  reformními silami dosazený ředitel této léčebny naplňuje ducha této tzv. Reformy psychiatrické péče, což vede k důsledkům uvedeným ve článku.

Hluboce smekáme před odvahou kolegyň a kolegů, kteří s nasazením vlastních existencí vyjadřují své postoje, se kterými se ztotožňujeme.

 

Je rovněž nutné uvést, že se nejedná o jedinou událost tohoto typu, kdy rozjetý parní válec Reformy zlikvidoval vedení psychiatrického zařízení.

 

Nelze nevzpomenou na PN Havlíčkův Brod v roce 2020, kdy byl tehdejší ředitel odvolán pro nedostatečnou loajalitu k diktovaným názorům

  1. Mašek: Reforma psychiatrie je naivní a nezodpovědná – zdravezpravy.cz

 

Rovněž musíme zmínit nedávnou dekapitaci centrálního pracoviště

Ředitel NUDZ je Petr Winkler, porazil Jiřího Horáčka – zdravezpravy.cz

 

HOP+AP

guest
16 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
doktorka

násilné převzetí psychiatrie sociálními službami…tohle dobře nedopadne…

v jisté míře naštvané ambulantní psycho z Prahy

úžasná reforma psychiatrie z pohledu obyčejného ambulantního psychiatra: z nemocnic se do ordinací dostávají nedoléčení pacienti, pokud bydlí o ulici dál než má dosah CDZ, mají smůlu, plníme tabulky a přesný rozsah dnů…co na tom, že vše je blbě???….chybí návazná psychologická a sociální péče i pro dg mimo okruh působnosti CDZ……z mého pohledu není potřebné přemnožování CDZ, z mého pohledu je potřebné mít lidsky důstojné nemocnice / ne dobytčáky z pravěku/, kde bude adresná akutní péče, následné doléčování s adekvátním prostředím a následná možnost ambulantní péče a návaznost psychologická…a tady vidím mega problém…btw ráda bych rozšířila ordinaci, zaměstnala svého psychologa, případně sestru…. myslíte, že dostanu kód od pojišťoven ???….ne, ne, na tohle mají nárok pouze vyvolení, kteří jsou u informací a u zdrojů a využili co se dalo / dotace, fondy, atd/…a mnoho z těch věcí je v praxi k ničemu a je to X vyhozených peněz……to by bylo na další článek… ANOfertizace psychiatrie bylo to nejhorší co se mohlo stát…a koukám, že zdárně pokračuje… kolegům v Kroměříži moc fandím…Mgr. Poláka a další Mgr. bych vystřelila hooodně daleko…může zkusit školství, evidentně v zdravotnictví nemá co dělat…

Jitka Michlová

Myslím, že stojí za přečtení, měli by si přečíst zastánci aktuálního směrování současné psychiatrické reformy …. ČL.z r.. 2021 a od 1.2.2023 nový ředitel PNKM jmenovaný Adamem Vojtěchem v r. 2022 … Názor bývalého pana ředitele PNKM MUDr. Možného … http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=1407

Last edited 3 měsíců před by Jitka Michlová
Jitka Michlová
Last edited 3 měsíců před by Jitka Michlová
Jitka Michlová

a jsou zařízení, kde personál podepisoval petici na podporu svého pana ředitele … https://neovlivni.cz/skoncil-sef-psychiatricke-lecebny-roli-v-tom-hrala-protopopova/

Karel Moravec

ano, nebuďme překvapeni, vše je dávno schváleno, rozhodnuto, transparentně podepsáno, psychiatrické nemocnice budou zrušeny jakýmkoli způsobem. Pan ředitel je skutečně mocný muž, když může nabízet 1,6M z našich daní.

Jitka Michlová

Tak tato částka vskutku předčila i veškeré náborové příspěvky inzerované v jižních Čechách, kde je nabízená maximální částka 1,5 mil./5 r. práce – t.j. výzva kraje pro žádané specialisty v kraji ( oproti tomu DPN Opařany “ jen “ 1mil Kč /1 rok práce/ 1,0 úv.) … Současný ředitel PNKM, politicky dosazený anoistickým exministrem A.V., vskutku zatím asi “ může vše“, ale posledními reakcemi sám dokazuje, že psychiatrickému oboru nerozumí a naivně se domnívá, že psychiatr je snadno dostupné a zaplatitelné zboží a bohužel si neuvědomuje, že svými posledními reakcemi ( vč. uveřejněných vl. osobou na oficiálním webu PNKM ) jen dokazuje, že situaci vůbec nerozumí a že jeví naprostou absenci sebekritiky, nám všem ale dokazuje 3 věci – 1. že ředitelem zdravotnického zařízení nemůže být laik ani speciální pedagog nepolíbený zdravotnictvím a v případě psychiatrických ústavních zařízení by měl být nejlépe ředitelem lékař, ideálně psychiatr … 2. že specializovaný psychiatr je “ žádané a drahé zboží“ na českém trhu, dražší, než si je pan ředitel PNKM schopen představit … https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/az-1-6-milionu-za-nastup-psychiatricka-nemocnice-po-vypovedich-laka-nove-lekare.html a 3. že reforma psychiatrie musí být nastavena jinak ( a nejlépe i ukotvena v zákoně, na což od počátku upozorňuje Radkin Honzák) … Statečných lékařů a psychologů PNKM si nesmírně vážím… Našeho pana ministra zdravotnictví čeká v pondělí 5.6.2023 důležité rozhodování nejen pro budoucnost PNKM, ale i celý náš obor …

Last edited 3 měsíců před by Jitka Michlová
Jaroslava Makrlíková

https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/reditel-psychiatricke-nemocnice-kromeriz-odchod-20-doktoru-beru-jako-ozdraveni-2.html

5.6.23 má mít „zplnomocněný“ ředitel PNKM schůzku s ministrem MUDr.Válkem.

Ivo Pavlíček

Kolegů z Kroměříže, kteří projevili občanskou hrdost a odvahu si velmi vážím, i když neznám jejich jména. Ti, kteří se k nim nepřidali, by měli zvážit, zda příliš nepodléhají záplavě stresových hormonů a úzkosti. Psychiatrů je málo, práce dost.
Jak píše Marta Holanová, prof. Kašpárek jako konzultant to ministru zdravotnictví v řešení této situace zřejmě moc neulehčí. Ale mohu se mýlit. Třeba nakonec celý výbor ČPS nasliní prst, vztýčí ruku a nazná, že se opravdu obrací vítr, vše je najednou jinak. A začne se divit, kdože to poslední léta tak blbě rozhodoval o pseudoreformě. Nakonec by mohli ukřižovat Protopopovovou, už ji nechrání boss Babiš, tak co.
Ovce z NÚDZ mohou kolegům z Kroměříže jejich odvahu a relativní jednotu jen závidět. No, lidi z praxe se vždy shodnou snadněji, než ryzí teoretici, v NÚDZU často na hony vzdálení praktické psychiatrii.

v jisté míře naštvané ambulantní psycho z Prahy

myslím, že za vše mluví to, že MUDr.Protop…. má pod svými křídly současná šéfka ČPS u sebe ve stacionáři…….možná další implementace do nové reformy a modelu péče bude zavážení pacientů rodinnými příslušníky na různá světová místa podle zakázky big bosse…nevím kam to směruje, ale dopady reformy jsou všechno jen ne větší pomoc pacientovi, ten ve finále končí většinou v ordinaci, bez informací a bez jakékoliv návazné péče, protože ta není k dispozici, nebo je pouze pro vyvolené dg FXX.

Karlovy Vary

Také vzpomeňme na tu slávu, se kterou předával 4.listopadu 2021 v Plzni v 15,15 hod. Výbor Psychiatrické společnosti Medaili za zásluhy ministrovi Vojtěchovi.

Marta Holanová

Dění v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži mě nepřekvapuje, nejde o náhodu ani o nedorozumění. Obávám se, že se jedná o projev nekompatibility a nepochopení vedení tohoto státního zdravotnického zařízení, které jedná ve shodě se zadáním svého (bývalého?) zaměstnavatele ve smyslu propagované „reformy psychiatrické péče“. Jde o ukázku dopadů prosazování těchto cílů v praxi, se kterou se tentokrát setkávají kolegové v psychiatrických nemocnicích.
Pryč s mřížemi a omezováním člověka jakýmkoliv způsobem! Lze tedy očekávat i pryč s chemickou kazajkou a zavřenými dveřmi psychiatrických oddělení, zatímco jsou před námi „výzvy pro rozvoj nových sociálně-zdravotnických služeb pro klienty náročné na péči s novým způsobem financování i personálním a pobytovým standardem“ (prof. Kašpárek). Současně však týž autor v editorialu napsal, že „ někteří kolegové z oblasti sociálních a komunálních sloužen s nelibostí konstatují, že se v poslední době silně prosazuje “zdravotnický pohled“ na duševní zdraví a existují nemoci, že existují nemoci, u kterých je biologie dominantní, nemoc se projeví i přes dobré sociální prostředí a dosavadní pozitivní psychický vývoj“.
Že by se někde stala chyba, soudruzi? Jaký jiný než zdravotnický pohled by měl mít psychiatr při léčbě pacienta? Má odpověď zní, že „medicínský“, protože je lékař a teprve dobře léčený duševně nemocný pacient může kompetentně využívat zdravotně-rehabilitační a sociální služby.
Stejným směrem jako v Kroměříži se ubírá pražský NÚDZ, má stejné zadání od stejného zadavatele ze stejné doby.
Kladu si otázku, kdo a kdy tuto prekérní situaci přehodnotí. Jasně, na tahu je ministr zdravotnictví!
Marta Holanová

Karel Moravec

Všiměme si, jak, přes všechny proklamace minulých, současných i budoucích předsedů PS stále spolu části systému nekomunikují, sociální služby si jedou své, léčebny (bůhví proč přejmenované na nemocnice), ambulance…

Všiměme si, že Výbor PS nemá vůbec, ale vůbec žádnou představu, co dál. Nic není připraveno, dotace jsou skrmeny a pacient?….Ten jako pingpongový míček kmitá a neví…

Neúspěch své reformy v bourání nemocnic však někteří výboři pochopili ( poučeni z krizového vývoje) a přešli na druhou stranu. Již ne léčení v komunitě, v domácím přirozeném prostředí, již ne deinstitucionalizace, zrušení lůžek a předání areálů bývalých léčeben developerům, ale vytváření institucí…nových lůžek.

…a přitom jim to, ještě před rokem, tak slušelo, když plamenně horovali pro malé mobilní týmy, které dojedou za pacientem do přirozeného, bezpečného prostředí domova a vyléčí jej slovem, nikoli léky, takže pacient nebude muset do klecového lůžka zamřížované nemocnice….

…jinak, Kroměříže je škoda, bývala to kvalitní léčebna s výtečnou psychoterapií.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x