MUDr. M. Holanová: Znalecká činnost v psychiatrii v roce 2023

 

Vážené kolegyně a kolegové,

MUDr. M. Holanová popisuje problematiku znalecké činnosti v roce 2023

V závěru svého příspěvku kolegyně Holanová klade otázky, týkající se tohoto tématu . Pokud máte pocit, že se k nim chcete vyjádřit, je to možná jak veřejně v diskuzi pod tímto článkem nebo odpovědí na  email nebo tak přímo k rukám autorky.

 

Celá přednáška je k nahlédnutí na tomto odkazu:

MUDr. M. Holanová Znalecká činnost v roce 2023

 

 

Současně přikládáme text Ministerstva spravedlnosti

„Materiál k přípravě na obecnou část vstupní zkoušky znalce“.

Tento materiál se netýká pouze vlastního aktu zkoušky, ale popisuje konkrétně náležitosti znalecké činnosti.

Celý materiál je dostupný zde:

Material k priprave na obecnou cast vstupni zkousky znalce

 

Inspirativní čtení přeje

HOP+AP

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Moravec

Info z opatrovnického odd. OS – budou vyžadovat podrobné zprávy oš.lékařů a v případě krize budou používat možnosti ad hoc jmenovat znalce a budou oslovovat všechny PA. Mají interní systém školení, kde se soudci opatr.odd. učí rozpoznávat různé stavy a protože jsou také VŠ vzděláni, považuje se to – na opatru- za dostatečné pro vynesení rozsudku. Už nyní někteří soudci (2 ks) využívají telefonických konsultací ( lékař pak nemusí osobně na jednání ) a vše směřuje k tomu, že se znalci budou oslovovat jen ve sporných případech, nikoli automaticky.

MUDr. Alena Gayova

Take zcela sdilim

Jaroslav Matýs

Nenechám se zkoušet a položím razítko znalce. Bohatě by stačila tzv“funkční přezkoušení“. Tedy znalec, který nemá žádné prohřešky v rámci své znalecké činnosti – jak odborné tak trestněprávní a je znalcem více než 5/10 let, by měl dostat „Odbornou způsobilost znalce“ automaticky. Dlouholetou praxí prokázal odbornou způsobilost.
Jeden z hlavních důvodů je taky fakt, že u soudu je znalec resp. znalecký posudek je advokáty často znevažován. Není žádná právní ochrana znalce u soudu a soudci ne vždy dostatečně chrání znalce před osobními útoky jak advokátů, tak i pachatelů. Finanční ohodnocení vůbec neodpovídá tomu, že to děláme ve volném čase – po večerech o víkendech.

tomáš novák

Děkuji, za jasnou formulaci názoru, který zcela sdílím..!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x