Zlom v Dohodovacím řízení

 

Vážené kolegyně a kolegové,

každoročně na jaře probíhá tzv. Dohodovací řízení (DŘ) o hodnotě bodu. Zde se dohodují zástupci poskytovatelů zdravotní péče s pojišťovnami, za kolik jsou ochotni poskytovatelé léčit pojištěnce těchto pojišťoven a kolik jsou za to pojišťovny ochotny platit.  Zřejmé je, že poskytovatelé chtějí dosáhnout co nejvyšší hodnoty bodu a pojišťovny nabízejí hodnotu nižší než je požadována.

Ambulantní psychiatři dali plnou moc třem uskupením, které je mají v DŘ zastupovat. Je to Sdružení ambulantních specialistů, Česká lékařská komora o.s a Ambulantní psychiatrie z.s. (AP)

Je dobré si připomenout, že v letech 2021 a 2022 měli ambulantní psychiatři menší hodnotu bodu než somatičtí lékaři, v roce 2023 stejnou.

 

Z iniciativy AP došlo letos ke zlomovému vývoji v DŘ, týkajícím se psychiatrie, a to, že specialisté všech oborů v segmentu Ambulantních specialistů (kam psychiatrie spadá) souhlasili s návrhem zásadně vyšší hodnoty bodu pro ambulantní psychiatry než tomu bylo v minulosti.

 

Zde je ve zkratce návrh ze strany Ambulantních specialistů (v plném znění zde Ambulantní specialisté – Návrh hodnoty bodu a úhrad na 2024)

Hodnota bodu v Kč na rok 2024:

Somatičtí lékaři                                              1,14

Psychologové a stacionáře                             1,16

Psychiatři pro dospělé                                    1,34

Psychologové poskytující péči nezletilým     1,38

Psychiatři pro děti a dorost                             1,45

 

Pozor! Toto nejsou finální hodnoty bodu, za které budeme v roce 2024 léčit. Je to návrh vůči pojišťovnám, kdy DŘ není dosud ukončeno, vyjednávání s pojišťovnami teprve nastane. Pokud k dohodě nedojde, bude na podzim rozhodovat Ministerstvo zdravotnictví, stejně jako ve většině minulých let.

 

Nicméně jedná se o zásadní signál, že dochází ze strany celého segmentu Ambulantních specialistů ke změně hodnocení práce odborníků v oblasti léčby dušeních poruch. Věřme, že stejného názoru budou i pojišťovny, případně Ministerstvo zdravotnictví.

 

Podrobný popis dosavadního průběhu DŘ v segmentu Ambulantních specialistů podává MUDr. Dagmar Nováková, která v něm zastupovala AP – Dr. Dagmar Nováková – Zkušenosti z Dohodovacího řízení

 

Je dobré uvést, že prvotní iniciativa k těmto změnám pocházela ze strany AP. Avšak bez podpory Komory, Sdružení ambulantních specialistů a ostatních odborností by k formulaci tomuto návrhu nedošlo.

 

Diskuze je vítána po tímto příspěvkem

AP+HOP

29.05.2023

 

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x