Jsou 4% z příjmu navíc hodně nebo málo? Aneb bonifikace na rok 2025.
Mimo obvyklých bonifikací je dobré si všimnout specifické bonifikace platné pro rok 2025 — zvýšení bodu o 4 haléře (tedy cca 4%) ve všech výkonech, pokud ordinace v roce 2025 ošetří více než 10% nových pacientů než v roce 2024. Myslí se tím zcela noví pacienti v prvním kontaktu, ale i pacienti, kteří danou ordinaci již navštívili, avšak nikoli v posledních 3 letech.
Je dobré si proto vypočítat, kolik nových pacientů musíme ve své ordinaci v tomto roce ošetřit, abychom tuto bonifikaci splnili.
Jelikož se jedná poměrně vysoké navýšení, jistě se všichni budeme snažit tento požadavek splnit.
Faktem je, že „velké praxe“, které ošetřují velké množství pacientů, řekněme 1500 ročně, musí ošetřit v roce 2025 minimálně 150 pacientů nových.
Naproti tomu „malé“ praxe s cca 500 pacienty musí takto ošetřit pouze 50 nových pacientů.
V důsledku těchto počtů je nárok na velké praxe v absolutních číslech větší než na praxe malé, dalo by se hovořit i o diskriminaci velkých psychiatrických praxí. Neboť pokud ošetřují velké množství pacientů, jsou ve velkém riziku, že nenaplní požadavek 10% nových pacientů a budou pracovat hodnotou bodu o 4% menší. Ohodnocení jejich sumární práce bude poté nespravedlivě nižší. V tomto smyslu je nárok na malé praxe v absolutních číslech menší.
Domníváme se, že spravedlivějším požadavkem by bylo rozšíření podmínky pro bonifikace: 10% nových pacientů, minimálně například 50. Tím by se odstranila diskriminace velkých praxí.
Rovněž je nutné zmínit, že psychiatrické ordinace, na rozdíl od mnoha jiných somatických oborů, mají v péči své pacienty dlouhodobě, po mnoho let až desetiletí. Obměna klientely je tímto faktem v psychiatrických praxích menší než v oborech somatických.
A abychom nezapomněli na Kartágo, pracovníci v CDZ mají automaticky maximální hodnotu bodu, aniž by museli podmínku jakékoli bonifikace naplňovat.
Dohodovací řízení na rok 2025 a Plné moci
Opět po roce se nám rozbíhá Dohodovací řízení k hodnotě bodu na rok 2026. Dá se předpokládat, že po únavných jednáních mezi Ambulantními specialisty a pojišťovnami na druhé straně dojde jako obvykle k nedohodě. O finální hodnotě bodu bude tedy rozhodovat Ministerstvo zdravotnictví na podzim.
Patrně jste si povšimli, že mezi Sdružením ambulantních specialistů (SASP) a Českou lékařskou komorou panuje v této oblasti rivalita až animozita.
Ambulantní psychiatři delegovali v minulých letech Plnou moc ke svému zastupování v DŘ zčásti k SASP, zčásti k ČLK a zčásti k zapsaném spolku Ambulantní Psychiatrie (AP).
Plné moci alokované do SASP a ČLK mají tu výhodu, že jsou v „balíku“ plných mocí ostatních specializací a vyjednávací váha tohoto balíků je tedy silnější. Avšak v rámci různých zájmů ostatních specializací se mohou specifické parametry naší práce ztratit.
Plné moci v rámci AP mají naopak tu výhodu, že se vznesené požadavky neztratí v postojích ostatních odborností v rámci SASP či ČLK, nicméně vyjednávací váha naší skupiny je samozřejmě menší. Sami za sebe si však můžeme formulovat svobodně jakékoli rozumné požadavky, na kterých se shodneme.
Formulář plné moci k AP je zde: Plná moc pro AP, pokud se rozhodnete ji delegovat k AP, vyplněný scan je možné poslat na email ap@ambulantnipsychiatrie.com
Pozor, ti, z vás, kdo ji k AP delegovali v minulých letech, znovu zasílat nemusí.
HOP+AP