ARP – Příležitost pro ambulantní psychiatry nebo nový trójský kůň?

 

 

Vážené kolegyně a kolegové ambulantní psychiatři,

poté, co přestávají být prakticky i mediálně zajímavá CDZ, nastal čas se seznámit s projektem Ambulance s Rozšířenou Péčí (ARP), který nás bude provázet v příštích létech.

 

Ve Věstníku MZ z 19.12.2022 je popsán účel ARP:

Standard ARP

 

 

Současně se definuje minimální personální zabezpečení ARP:

 

Pokud se tedy v jednom zařízení sejdou tito tři pracovníci, mohou se registrovat pod hlavičkou ARP jako odbornost 935 a dělat prakticky stejnou práci jako dělali dosud odděleně.

Až dosud proti tomu nelze nic namítat.

Nicméně se zdá, že ARP budou následovat své předchůdkyně CDZ pod obrazem zvýšené mediální a hlavně finanční podpory.

Připomeňme si, že hodnota v tomto období pro psychiatry pro dospělé je 1,10 Kč.

Jakým způsobem se k takto vysoké hodnotě bodu došlo, se neuvádí, viz smlouva ARP s VZP v odkazu:

Smlouva ARP s VZP

 

Je možné, že vyhodnocením pilotních projektů ARP, tyto doklady však nejsou veřejně dostupné.

V každém případě jsou zdravotní pojišťovny ochotny hradit výkony pracovníků ARP o 20% více než výkony v běžných ambulancích.

Buď si tedy pojišťovny tolik cení aktivit pracovníků ARP, že je pokládají pro své pojištěnce přínosnější než aktivity běžných psychiatrů nebo došly k názoru, že by se s běžnou hodnotou bodu ARP neuživily.  Možná, že nám to někdy někdo vysvětlí.

 

Co to pro nás znamená?

 

Je to příležitost?

Ti z nás, kteří jsou schopni vytvořit tým, naplňující požadavky ARP a navážou s nimi smlouvu pojišťovny, se mohou těšit na luxusní hodnotu bodu přesahující běžné hodnoty v ambulancích.

 

Více peněz do psychiatrie?

Ano, z tohoto pohledu budou úhrady pojišťoven za práci v psychiatrii vyšší než  v běžných ambulancních. Pokud tedy bude vykázán obdobný objem práce jako před vznikem ARP.

 

Ohodnocení práce

Běžné ambulance to přesouvá dále do nejhůře hodnocené kategorie (hodnota bodu pro ně je takto opět nejnižší v celém psychosegmentu).

 

Nižší konkurenceschopnost

Pokud si v běžné ambulanci budete chtít zaměstnat kolegyni či kolegu, vaše konkurenceschopnost bude vůči možnostem ARP nižší. Zařízení ARP bude moci nabídnout tomuto pracovníkovi vyšší výdělek, neboť jeho práci hradí pojišťovny o 20% více. Totéž se týká CDZ, kde je hodnota bodu rovněž 1,32 Kč za bod.

 Smlouva CDZ s VZP

 

Mediální dopady

Z nedávných vysoupení organizátorů reformy psychiatrie je zřejmé, že ARP budou novou vlajkovou lodí pro propagaci změn v psychiatrii. Podobně jako byly dosud CDZ. Pozornost a podpora systému bude zaměřena na ARP a lze očekávat, že o běžné ambulance se nikdo zajímat nebude.

 

HOP+AP

Subscribe
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MUDr. Martina Spoustová

Já mám velmi zásadní problém s ohodnocením psychiatra v běžné ordinaci a ARP. Za stejnou práci mám mít o 20% míň, proč? V baráku máme ARP a vím co kolegyně dělají. O kolosálním střetu zájmů vedení psychiatrické společnosti mluvit nebudu, to je snad každému jasné. Dostali jsme se do doby, kdy jsou ti u informací a zdrojů vyvolení a ti v davu mají smůlu. Ne každý může mít ARP i kdyby chtěl. A pokud se rozdíl v hodnocení při celoročním obratu má blížit několika set tisícům, je to sakra prasárna.

MUDr. Sedlářová Alexandra

Nedá mi to a musím přispět do diskuze.
ARP – byl projekt MZ , který nebyl dotažený do konce, takže nikdo dosud oficiálně by něměl mít tento název. Já jsem o něj žádala asi v roce 2019 . Jezdila jsem kam se dalo, až nám na jednom setkání tajemně oznámili, že se konečně dozvíme podrobnosti a dočkali jsme se. Byl zrušen. ARP by mohla fungovat jen v kombinaci s praktikem a nebo neurologem. Podrobnosti nikdo nevěděl. Naopak měly vzniknout např. Forenzní týmy – pro neinformované se mělo jednat o vybrané psychiatry, kteří budou speciálně řešit ochranky. Nechápu – v mém okolí děláme ochranky jako standartní součást praxe ?! Asi to má vyřešit nově vzniklá odbornost 355 ?
K dotacím- souhlasím s kolegou , nic nám nikdo nedal zadarmo, všechno jsem si museli vyběhat, odsedět hodiny jednání, školení apod. Bitvy s pojišťovnami ani nezmiňuji.
Jsem unavená- ano , ale hlavně frustrovaná, demotivována a to, co bylo mojí srdeční záležitostí – péče o pacienty se schizofrenií- máme stacionář, 2 ambulance , 2 psychology – které jsme si vychovali sami, 1 psychiatrickou sestru, kterou jsme si taky vychovali sami a byli jsme nadšení, že to funguje, že vidíme pacient ve stacionáři každý den, referují o nich psychologové…je to úžasná kolektivní spolupráce s velkým přínosem . Bohužel po nynějších úpravách hodnot bodu a hodnot výkonů, nebudeme schopni udržet stacionář nad vodou. Do splnění dotace mám ještě rok a půl. Patrně se vrátím na začátek, budu to dotovat z provozu ambulance, budu zase přespávat , abych to všechno zvládla a – až to všechno skončí. Tak to zavřu a odejdu- asi někam do hlubokých lesů…
Mayfair s.r.o. – Karviná

Marta Holanová

Nepochybně jste investovali mnoho sil, času, peněz a nadějí.
Obdiv za to, čeho jste za improvizovaných podmínek dokázali. Myslím, že jste skvěle využili svého nadšení a možností se promítnout do optimalizace práce v ambulantních podmínkách. Nadčasové.
Velká škoda, že se tyto investice v současné době nedokáží ocenit a zúročit. Chybí evaluace – vyhodnocení tohoto dění a srovnání péče systému. Naše hnutí se o to snaží za málo příznivých podmínek, kdy není dostatek psychiatrů. Vaše zkušenosti jsou inspirativní, mělo by se o nich mluvit.

MUDr. Sedlářová Alexandra

Děkuji Vám .Opravdu!

Kristýna Drozdová

Držím palce, moc fandím takovým projektům.

Luboš Janů

Ahoj všem.
Peníze na koupi/pronájem nemovitosti stejně jako na vznik/platy jsou jako všechny dotace komplikované, musí vykázat „udržitelnost“. Např.odejde vám psycholog, musíte vracet, event.zrušit vše.
Moje pozice je kritická. Nejde mi jen o vlastní koryto, ale o pacienty a obor. Reforma je od počátku špatně plánována. Prvním cílem mělo být navýšení počtu psychiatrů/psychologů. Při vzniku nových typů zařízení dochází k vykrádání lidí z nemocnic a z ambulancí. CDZ mají méně ošetřených, je ale požadavek na ještě více vyšetření, proto dochází k zhoršení dostupnosti péče.
Navíc jsem zastánce psychiatrie jako součásti medicíny, nikoli hlavně sociální sféry.
Nechci vyčleňovat psychosomatiku, spojení psychiky a biologických procesů v obou směrech je samozřejmé. Psychoterapie nemocných prováděná nezdravotníky také dokáže napáchat mnoho zlého. Současný výdělek v ambulanci znamená, že nikdo nechce ambulance. Raději zůstane v nemocnici a má klid.
Nakonec zvýšení hodnoty bodu jen pro CDZ/ARP vnáší rozkol….jako zde. Souhlasím, že CDZ/ARP je více práce pro lékaře. Argument, že to jinak nejde, že pojišťovny nechtějí nové výkony, odmítám. Šlo by to jinak.
Za výsledek je vždy odpovědný vedoucí. Pokud mám v zařízení špinavou chodbu, nemohu se vymlouvat, že nemůžu sehnat uklízečku. Je to moje vizitka. Neměl bych pak naříkat, tak si to zkuste sami.
Luboš

MUDr.Makrlíková

Výhodou ARP byla i možnost dotace na nemovitost.. Mne ve zveřejněných informacích o rozdělování dotací v RPP překvapilo, jak málo psychiatrů v ČR toto využilo, snad jich nebylo ani 10.. Jestli chyběly a chybí informace, nebo jsme tak vytížení, že na administrativu a další aktivity okolo toho nebyla chuť a nervy. Ta možnost tu byla, nevím, zda ještě je..

Nováková Dagmar

Na konferenci v Brně měl Prof. Kašpárek hezkou přednášku : naprosto odrážející realitu současného stavu : přednáška s podtextem, že se řítíme do krize. Jako jeden ze základních pilířů poskytovatelů uvedl ambulantní sféru a nutnost udržet její síť alespoň na současných počtech ( v průběhu posledních let počet ambulanci klesá, věk psychiatrů, kteří v nich pracují naopak stoupá).
Nevidím tedy řešení současného průšvihu ve vzniku ARP, možná někde účelově vznikne, ale tato myšlenka nezachrání situaci. Rozhodně vidím cestu v motivaci aktuálně pracujících psychiatrů, aby udrželi stejné pracovni tempo. A neznám lepší motivaci nyní než finanční. Po Covidu se nám nahrnuli pacienti, hodně napínáme sílu , chceme pomoci. V prvním kroku vždy pracujeme navíc, protože cítíme, že musíme. . Když ale systém to neocení, ztrácíme motivaci …takže musí přijít změna vedoucí k motivaci -a teď je nejlepší čas zjistit postoj MZ ČR. Odborná společnost přednáškou Prof. Kašpárka nastínila možnost kolapsu ambulantní sítě, je teď taky na odborné společnosti zhodnotit potenciál ARP. Můj nazor je, že v situaci, kdy řešíme otázku zachování počtu ambulancí, ARP nic nevyřeší.
Já bych spíše preferovala pro všechny ambulance něco jako kapitační platbu na aktivní rodné číslo.

Nováková Dagmar

Ještě dovětek: kapitacni platbu na rodné číslo : samozřejme ponechat systém vykazování pece pomoci bodu, ale na rodné číslo aktivní dat k tomu bonus.

psychiatr

ARP je zoufalý pokus Neschopných přiblížit se britsko-italsko-nizozemské psychiatrii.
Takže je nejdřív potřeba snížit kvalitu té české, demotivovat a zhnusit fungující psychiatry, namotivovat finančně parazitické „neziskovky“ laiků, kteří si budou hrát na doktory, tedy vytvářet krizi, kterou pak, někdo další, bude muset řešit dovozem psychiatrů, kteří už budou mít patřičně ohnuté hřbety.

Došlo a stále dochází k hnusnému protopopovskému zneužití psychiatrie a její destrukci.

Jinými slovy, byly-li by ARP řešením, jsou už dávno v každém městě a zdejší diskuse je plná spokojených psychiatrů…respektive nebyla by diskuse žádná, nikdo by žádné příspěvky nepsal, protože by měl spoustu radostnějších starostí.
A pokud by už někdo něco psal, nikdo by to nečetl, vyjma opravdu minoritních samonasíracích paranoiků.

František Soukup

OK, tak popište prosím, jak zoufalí jsme v ARP. To by mě velmi zajímalo. A nezapomeňte se prosím podepsat, ať vím, s kým si tady budu vyměňovat názory. Jinak nemá snad ani smysl reagovat na takhle toxický příspěvek, který jenom degraduje naši práci a mnohaleté snažení.

Last edited 10 měsíců před by František Soukup
Pavel Sysel

je to vše „na hlavu“ postavené.cca před 4nebo 5 roky mi volali z MZ a nabízeli dve miliony na zřízení Ordinace s rožšířenou působností.Tyto peníze byly určené na rozhjezd a platy zaměstnancůPodmínka klinický psycholog a psychiatrická sestra… Kde jsem je měl na Šumavě sehnat????Bylo to a asi stále je postavené pro kolegy z velkých měst….Tam možná seženou důchodovou psycholožku a psychiatrickou setru /možná jen „na papír“/tak aby bylo vše jak si inovátoři psychiatrie přáli,či přejí…
Apropo tehdy jsem se také snažil získat podklady jak má vypadat a co mít tzv. Ordinace s rozšířenou působností,tak abych dosáhl na dotace k vybudování takovéto ordinace na zeleném drnu“…Nikdo nic nevěděl, a hlavně ti, co k tomu měli co říct, se mi ptali proč já v Sušici bych měl mít takovou ordinaci..???. Na to asi budou- a jak to dopadlo- byli vybráni jen „vyvolení“… viz. článejk o přerozdělování dotací..
Zá:těším se na důchod!

František Soukup

Dobrý den,
první ARP se rozjížděly v roce 2019, my od roku 2020. Před tím opravdu ta koncepce známá nebyla. Byly to pilotní projekty, vše se dělalo za pochodu. Musel jsem několikrát do Prahy, navštěvovat různé semináře a setkání. Být aktivní. Nevím kdo Vám volal a co nabízel, my jsme se tady museli sami velmi snažit. Rozhodně nejsme „vyvolení“ a nikdo nám nic nedal bez práce, kterou jsme trávili a do teď občas trávíme víkendy.

Tyhle přívlastky o „vyvolených“ mi přijdou dosti tendenční a jen vykopávají mezi námi pomyslné příkopy. Sestra „na papír“ Vám je k ničemu a takhle se to opravdu nedělá a nedělalo. Sestra je u nás plně zatížena a velmi signifikantně pomáhá celému provozu.
Psycholožku máme také velmi aktivní, rozhodně ne v důchodovém věku. K tomu ještě psychosomatičku a ergoterapeuta.

Pak má ARP záběr od dětí po gerontopsychiatrii. A je to opravdu fajn, funkční a jsme rychlí. Ve smyslu multidisciplinarity máme kompletně pacienta vyšetřeného a zaléčeného do měsíce. Můžu zde veřejně napsat, že když jsem byl single psychiatr, tak jsem ani zdaleka nemohl poskytovat takovou péči, kterou si pacienti opravdu zaslouží.

Pak se můžeme bavit o úhradách bodu, které jsou především v původním článku zmiňované. Ano, já to vidím tak, že stálo velké úsilí ARP vybudovat a také jí držet a řídit. Jako další bych viděl motivaci zvednout single psychiatry v jejich ambulancích a posunout se dál. Je to určitě možné, ale je to dost práce.

Závěrem, klidně se přijeďte podívat na provoz, rád Vám ho ukážu. Sídlíme v Plzni.

Marta Holanová

Vážený pane kolego,
upřímně mě potěšilo, že u Vás ARP dobře funguje. Nepochybuji, že je to díky Vašemu promyšlenému a realizovanému záměru, velkému úsilí a nasazení kvalitních spolupracovníků. Čili něco jako minipoliklinika pod taktovkou psychiatra. Nejsme ale všichni stejní a obávám se, že tento ideální model poskytované péče ani v budoucnu v terénu nepřeváží. Den má stejný počet hodin a psychiatr svou amortizaci. Dokážu si představit i jiné funkční modely spolupráce psychiatra s domluvenými psychology, sociálními službami a dalšími pomocnými službami, aniž by vše musel organizovat pod jednou střechou. V takovém pojetí je ARP jednou z variant, ale neměla by být službou preferovanou z hlediska odměny psychiatra, žádný nejsme rovnější.

Stejně tak, dle mého názoru, jsou CDZ jednou z variant sociální služby, aktuálně mající poměrně rigidní strukturu. Jistě se najdou potřební jedinci, kteří této nabízené komplexní péče využijí, většina však nikoliv. O tom vypovídají rozbory a statistiky zveřejněné na těchto www stránkách. CDZ ošetří (nikoliv průběžně ošetřuje!) 150 r.č. ročně, psychiatr kolem 1000 r. č. ročně (většinou pečuje o pacienty pravidelně). Nakonec vždy jde o peníze a o tom by měly rozhodnout zdravotní pojišťovny, které zatím dostávají odněkud/jednosměrné informace.

Kristýna Drozdová

Já jsem single psychiatra, práce mne pořád ještě baví, v ambulantní péči vidím základní pilíř péče. Moc se mi líbí myšlenka ARP – vidím v tom velmi dobrý a funkční model, hlavně ve větších městech. Myslím, že se to nedá dělat, pro forma, ti co znám se musí slušně ohánět. A souhlasím s Františkem, táhněme za jeden provaz, je nás málo a děláme dobrou práci. Kritika musí sloužit k vylepšení systému, ne k jeho zničení.

Luboš Janů

Jenom doplnění. 2023 byla hodnocena práce původního psychiatra v ARP stejně, jako ostatních ambulantů. Vyšší měla být jen u nově vzniklých (sestra, psycholog) za podmínek nikoli 30h ordinační doby týdně, ale 40h (i u původního psychiatra s horším ohodnocením) přítomnosti, vypisování K žádanky na každý bodovaný (edukace sestrou…) úkon apod.

František Soukup

Ahoj Luboši, pokud se nemýlím, tak Ty jsi byl v pilotním provozu ARP také. Nevím, zda jsi to dotáhl nebo ne. Nicméně jako zakládající člen tohoto webu máš asi nyní pozici spíše kritickou, pokud chápu dobře? A k tomu máš v ruce nejvíce informací z projektu. Nevím, kdo psal ten úvodník, protože se zde autor opět nepodepsal, ale pokud jsi to nebyl Ty, mohl bys to zde doplnit o nějaký Tvůj pohled a zkušenosti?

dr voštěp

Přesně tak!

18
0
Would love your thoughts, please comment.x