Hodnota bodu v roce 2024

 

 

 

Vážené kolegyně a kolegové,

 

Ambulantní Psychiatrie z.s. (AP) je účastníkem Dohodovacího řízení k hodnotě bodu v segmentu Ambulantních Specialistů, kde zastupuje zájmy ambulantních psychiatrů
Na rok AP požadoval hodnotu bodu ve výši 1,34 Kč za bod (v roce 2023 byla 1,20 Kč za bod). Tato hodnota byla po značném úsilí AP schválena jako oficiální požadavek v segmentu Ambulantních specialistů.
Pojišťovny navrhovaly pro nás na toto období hodnotu bodu 1,01 Kč.
Jelikož došlo k nedohodě, navrhovalo pro nás Ministerstvo Zdravotnictví hodnotu bodu 1,02 Kč za bod.

V připomínkovém řízení AP rozporovalo tuto hodnotu, požadovalo nadále hodnotu 1,34 Kč s tímto zdůvodněním:

 

MZ ve své aktuálně publikované vyhlášce určilo hodnotu bodu pro ambulantní psychiatry pro dospělé ve výši 1,03 Kč
(Je nutné připomenout, že v průběhu roku bude navýšena hodnota práce ve výkonech kvůli inflaci o 15%, tedy cena za výkon se zvýší).
Níže přikládáme hodnoty pro odbornosti jak v oblasti psychosegmentu, tak pro somatické lékaře.

 

 

Resume:
Ambulantní psychiatři pro dospělé mají o 1 haléř vyšší hodnotu bodu než somatičtí lékaři, což je opačná situace než původně navrhovaly zdravotní pojišťovny i MZ. A bez iniciativy AP by k tomu nedošlo.
Nadále nevíme, jaká je hodnota bodu pro psychiatra, pracujícího v CDZ.

Máme se z této situace těšit?
Zčásti ano, i když minimálně. MZ tedy uposlechlo vyslyšelo naše připomínky a velmi mírně navýšilo ocenění naší práce. Přinejmenším však nám nepřiřadilo původně zamýšlenou hodnotu bodu nižší než pro somatické lékaře.
Neústupnost ze strany AP v průběhu Dohodovacího řízení a na MZ formou připomínek došla tedy uznání.

Nepotvrdily se tedy pohrůžky, že požadování vyšší hodnoty bodu povede k  opětovnému zavedením regulací.

Je dobré vědět, že Lékařská Komora nás podporovala v našem úsilí. Postoj SASP není znám, neboť hodnotu bodu v rámci dohodovacího řízení pro ambulantní psychiatry žádnou nenavrhlo.
Přidělená hodnota bodu však neumožňuje naplňovat cíle, které jsou zmíněny v připomínkách viz výše. Nadále konzervuje nepřiznivou situaci v ambulantní psychiatrii.

 

HOP+AP

 

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Antonín Doněk

Děkuji za velmi důležité informace.
Jen jsem asi zcela nepochopil : Nepotvrdily se tedy pohrůžky, že požadování vyšší hodnoty bodu povede k opětovnému zavedením regulací.
Limity (regulace) máme už od ledna tohoto roku – opětovné zavedení v příštím roce něčeho, co už bohužel skoro rok zavedeno máme? Bylo by milé překvapení, kdyby v příštím roce limity zrušené byly.
Děkuji, za Vaši práci v dohadovacím řízení.

Nováková Dagmar

Vážený pane doktore, rozhodně !!!! navrat k regulacím nelze očekávat. Jako členka těchto jednání Vám mohu říci, že nikde nikým toto nezaznělo. Naopak! Máme velkou moc : je nás málo, bude nás málo. Pojišťovny jsou si vědomy zákonné normy, že ony musí hledat lékaře svým klientům. Rozhodně tedy toto hledání samy sobě nechtějí zkomplikovat.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x