Kompetenční spor v psychiatrii a pasivita Výboru PS

 

Vážené kolegyně a kolegové,

 

krizí v Kroměřížské léčebně se zviditelnil kompetenční spor prolínající se celou Reformou. Dominantní postavení sociálních služeb na úkor medicínského přístupu bylo v rámci Reformy naformulováno a je tvrdě prosazována v celé psychiatrii.

My, členové Psychiatrické společnosti, se dozvídáme o dění v Kroměříži pouze z mediálních výstupů účastníků tohoto sporu. Očekávali bychom, že výbor Psychiatrické společnosti, který nás reprezentuje, svůj postoj k těmto bouřlivým událostem srozumitelně vyloží a zveřejní.

Výbor se však po několika týdnech mlčení omezil pouze na vlažnou podporu zdravotníkům na svých stránkách a není jasné, zdali se na svých jednáních tímto tématem vůbec zabýval.  Není tedy známo, zdali se členové výboru identifikují s medicínským nebo sociálním založením psychiatrické péče. Vzhledem k tomu, že naši reprezentanti ve výboru jsou z větší části představitelé Reformy, bude tento orgán patrně podporovat spíše Reformu s akcentací sociálních služeb v psychiatrii.

Je tedy načase, aby se jednotliví členové výboru jasně a srozumitelně k tomuto tématu vyjádřili, jak je k tomu vyzývá i ministr.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/valek-nemocnice-v-kromerizi-kromezirska-nemocnice-vypoved-lekari_2306191658_jar

 

Dovolujeme si zveřejnit velmi lidský dopis maminky dítěte, které je léčeno v PN Kroměříž (s jejím souhlasem)

 

HOP+AP

guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Moravec

Obavy matky ze Zlínského kraje chápu, nicméně u nás v Karlovarském kraji máme daleko větší problém.

My tady ŽÁDNÉ lůžko dětské a dorostové psychiatrie nemáme. Nikdy nebylo, rodiče s nemocnými dětmi jezdí do 110km vzdálených Dobřan.

V 300 tisícovém kraji jsou pouze DVĚ ordinace dětské psychiatrie.

Protože v kraji není ani žádné zdravotnické zařízení, jehož zřizovatelem by bylo ministerstvo, jsme úplně mimo zorné pole kteréhokoli ministra.

dr voštěp

„Uzdravuje-li bůh zdarma, proč by lékař neléčil draho?“

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x