Podporujeme kolegy z Kroměříže !!!

https://mladilekari.cz/2023/06/08/mladi-lekari-psychiatricke-nemocnice-v-kromerizi-pozaduji-odvolani-reditele-v-otevrenem-dopise-ministrovi-zdravotnictvi/

 

Hnutí za Obnovu Psychiatrie podporuje kolegyně a kolegy, lékařky a lékaře, psychiatry, kteří seriózně upozorňují na vážné vady procesu Reformy psychiatrie, realizované v jejich Psychiatrické nemocnici v Kroměříži.

 

Z dostupných informací vyplývá, že kolegyně a kolegové upozorňují na další útok na systém poskytování psychiatrické péče v ČR.

Není náhodou, že se jako první v tomto střetu ozvaly „neziskové organizace“ sdružené v různých asociacích, zastupujících aktivisty, kteří usilují o zrušení psychiatrických lůžek v ČR.

 

Je na čase vnímat Reformu psychiatrické péče v reálném světle.

 

Kolegové z Kroměříže v „živém přenosu“ popisují jeden z podstatných rysů reformního hnutí v psychiatrii.

V něm představitelé Reformy obratně operují orwellovským newspeakem (CARE, Recovery, horizontální péče, destigmatizace, deinstitucionalizace, atd.).

 

 

Těmito výrazy však popisují vlastně jen to, co ve vztahu lékař-pacient existuje odpradávna a je podstatou lékařovy práce. Je to „vztah lékař-pacient“, který je vždy individuální a vždy obsahuje nepřenosné osobní aspekty konkrétního pacienta a jeho lékaře.

 

Nikdo nepochybuje, že si psychiatrie jako medicínský obor zaslouží svůj vývoj, ale nelze souhlasit s tím, že se pod Reformy myslí zrušení psychiatrických nemocnic, zužování psychiatrie jako oboru a tvrzení, že sociální pedagogika umí lépe léčit duševní nemoci, nebo snad lépe organizovat práci lékařům.

 

Hnutí za obnovu psychiatrie si váží všech, kteří se hlásí k psychiatrii jako medicínskému oboru, kteří chtějí rozvíjet oblast, ve kterém pracují, a kteří svou mnohaletou každodenní prací dokazují, že svému oboru rozumí.

 

Především lékař, v našem oboru psychiatr nese nedělitelnou odpovědnost za poskytovanou péči pacientům, kteří v něj mají důvěru.

 

Dejte podporu i vy kolegům z Kroměříže, zaslouží si ji.

 

HOP +AP

 

 

 

guest
13 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo Pavlíček

Z toho, co včera ministr prohlásil k rezignaci ředitele Poláka nejsem zrovna nadšen. Ministr tvrdí, že rezignaci nepožadoval či neočekával. Zřejmě tedy Poláka ani neplánoval vyhodit.
A konkurz vypíše až po prázdninách, zřejmě není spěch. Svatá prostoto. Snad avizovaný rozhovor ministra s odvážnými kroměřížskými kolegy pomůže ministrovi lépe vidět realitu.

Jitka Michlová

Navíc hovořil na ČRo-1 v Ozvěnách dne 12.6.2023 Tomáš Kašpárek jako místopředseda Rady vlády pro duševní zdraví a i z toho, místy ambivalentního sdělení, jsem zmatená, jakým směrem se bude reforma psychiatrie dále ubírat, i když uznal, že akt. chybí psych. lůžka a zdravotničtí specialisté nejen v psychiatrii a nárůst potřeby psychiatrické péče je enormní, nebylo hovořeno o potřebě změnit směr současně nastavené psychiatrické reformy …

Jaroslava Makrlíková

Sdílím zklamání z jeho vyjádření, vyzdvihl, že neziskové organizace byly s působením Mgr. Poláka spokojeny.. To ano, jeho přátelé z AKS . Toto AKS přednesla v Senátu v 4/22 http://www.askos.cz/dokumenty..
Rušení PN, to jsou tedy ambice..

IMG_20230613_062117.jpg
Dagmar Novakova

Naprosto podporuji, sleduji a zhodnocuji situaci v tomto lůžkovém psych. zařízení. Místní doktoři na vlastní kůži zakusili koncentraci nového reformního trendu. A našli odvahu se ozvat. Je to paradoxní, že za náš obor se bijí mladí lékaři, primari, ale špičky naší odborné veřejnosti neustále nemají pochyby o nastavených parametrech. Jsme lékařský obor, děláme medicínu, ne psychosocialní službu! Až bude dostatek ambulancí, dostatek lékařů a personálu, lůžek v důstojném prostředí … hypertrofujme psychosocialni služby. Nyní je to naopak, navíc naše společnost k tomu ani není vychovávána.

Hana Gronychová

Váženým kolegům z Kroměříže držím palce.

Jitka Michlová

a snad vše dobře vyjednají s novým vedením v 7/2023, viz Twitter, Události Brno… https://twitter.com/UdalostiBrno/status/1668587961263308802/photo/1

Olga Kunertová

Myslím, že utopie je spíš očekávat, že staré přemýšlení se bez boje poddá zavádění takovým novotám. Inu, každá akce budí reakci a tam kde přibývá páry, přibývá nutně i ledu, jak upozorňoval Zygmunt Bauman. Rozvoj medicíny přinesl jistě trpícím lidem mnohé, ale mnohé jim také sebral. Především právo na vlastní názor a na rozhdování o sobě. Je to právě medicínský jazyk, který je značně odlištěný a znevažující individuální žitou zkušenost. Zvykli jsme si považovat naše pacienty za objekty své péče, místo abychom se zajímali o to, co skutečně chtějí, pátrali po jejich vlastních zdrojích a snažili se vrátit odpovědnost za svůj život zpět do jejich rukou. Všechny snahy, označované zde nelichotivě orvelovským newspeakem, mají společné právě to, že se snaží tento neužitečný trend nabourat.

MUDr.Makrlíková

Jestli Vás zajímají nové a užitečné trendy, měla bych tu tip jen pro Vás file:///C:/Users/NEC/Downloads/Fenomen%20slyseni%20hlasu%20(2).pdf
to je text velmi respektující psychotickou zkušenost, vydaný Fokusem za podpory MZ, o skupinách Slyšení hlasů jste již jistě také slyšela.

Marta Holanová

Dovolím si upozornit, že ještě před vyhlášením Reformy v roce 2013 vznikla úspěšná sociálně rehabilitační služba DOTYK v Brně, která zavedla peer konzultanty a byla oceněna rakouskou SozialMarie 2013 za Vybudování aktivačního centra pro mládež s onemocněním schizofrenie. O toto „staré myšlení“ se však v Reformě nebylo třeba zajímat, neprošlo to žádným z pilotů…,stejně jako se reformátoři nezajímali o názor ambulantních psychiatrů na potřeby JEJICH pacientů.

Z popisu současné situace v PN Kroměříž dedukuji, že ústavní psychiatři jsou zaskočeni (šokováni) neodborným pohledem, které z moci úřední prosazují sociální aktivisté v domnění, že duševně nemocným lidem pomáhají. Považuji to za kontraproduktivní, antipsychiatrický přístup, který ohrožuj péči o závažně duševně nemocné.

Karel Moravec

Inu, milá kolegyně, v tekuté modernitě můžeme očekávat cokoli, i to, že si popleteme psychiatrii se sociologií. Neznám váš odlidštěný jazyk znevažující individuální žitou zkušenost, používám jiný, ale chápu, že ten váš vás může trápit.

Přeji vám hodně štěstí a radosti při objevování dalších autorů, jistě narazíte, kromě sociologů i na psychiatry.

Karel Moravec

v PNKM se ozývají další lékaři:

https://mladilekari.cz/2023/06/08/mladi-lekari-psychiatricke-nemocnice-v-kromerizi-pozaduji-odvolani-reditele-v-otevrenem-dopise-ministrovi-zdravotnictvi/

a co Výbor psychiatrické společnosti? Zatím, k dnešku, po 5ti týdnech krize PNKM, statečně mlčí, propaguje ketamin a nové položky orwelovského newspeaku, tentokrát „resilience duševního zdraví“…..inu jako na Farmě zvířat : „čtyři nohy dobré, dvě lepší…všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější“

MUDr.Makrlíková

Stanovisko výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP k situaci v Psychiatrické nemocnici v KroměřížiV Praze dne 9.6.2023
Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP se znepokojením a obavami sleduje vyhrocenou situaci v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Jde o klíčového poskytovatele zdravotních služeb pro duševně nemocné v regionu a v současné době prakticky není adekvátně nahraditelný jinou formou služeb.  
Na základě nám dostupných informací výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP vyjadřuje podporu kolegyním a kolegům v jejich sporu s ředitelem Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Psychiatrická nemocnice v Kroměříži je zdravotnické zařízení, jehož zřizovatelem je stát, Ministerstvo zdravotnictví ČR, a léčebný proces je v kompetenci odborných zdravotnických pracovníků. V řízení zdravotnického zařízení není možno nebrat v potaz názory a postoje primářů jednotlivých oddělení.
Dovolujeme si vyzvat zřizovatele, tedy Ministerstvo zdravotnictví ČR, k urychlenému hledání řešení, které zabrání kolapsu lůžkové péče v regionu.
Výbor Psychiatrické společnosti ČLS JEP

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x