Komu věřit ve výboru PS?

 

MUDr. Dagmar Nováková:  Co se nového děje v Psychiatrické společnosti ČLS JEP a nepřímo tak mezi psychiatry?

 

V listopadu 2022 proběhly volby do Výboru sekce ambulantních psychiatrů pod výše uvedenou odbornou společností. Ale to, co se dělo následně po elektronickém hlasování členů sekce, není hodno akademickému vzdělání.

 

Stanovy odborných společností jsou velmi obdobné stanovám České lékařské komory, které dobře znám – vzhledem k situaci, že jsem určitou dobu dělala místopředsedkyni LK na Praze 8 a taky jsem byla volitelem na hlavních sjezdech komory. Samozřejmě, že můžeme namítat, že stanovy LK jsou dané i zákonem a stanovy odborných společností jsou stanovy tzv „spolků“ , ale to rozhodně neopravňuje k chování, které známe z jednoho populárního filmu :  totiž o chování s charakteristickým : „ se šípkovou….se zelím “.

 

Takže – co se po vlastním hlasováním stalo? Volební komisi – a já byla její členkou, přišla námitka na průběh voleb. Námitku správně měla vyšetřit podle stanov volební komise. Jenže ta bez součinnosti s kanceláří spolku a vlastním výborem společnosti nemohla nic přešetřit.  Nedostala se k seznamu  členů. Takže při hlasování o průběhu voleb došlo k následnému hlasování : 1 hlas pro, 2 hlasy se zdržely  hlasování. Stanovy jasně říkají : pro platný výrok je nutná nadpoloviční většina / ze 3 hlasů/. Určitě si teď řeknete…no je to jasné. Počítat do 3 totiž umíme všichni. No, budete se divit. Nastal kolotoč zmatečných rozkladů od právníka společnosti/ maskoval svoje pochybení ve stanovách, na které jsem upozornila/, následně zasedl Výbor české psychiatrické společnosti a odhlasoval výsledek voleb jako platný. Podle stanov opět k tomuto kroku nemají mandát. A ptát se na fungování revizní komise ? No asi se někde pěkně hluboko schovala. A psát o konfliktu zájmů MUDr S. Papežové a MUDr M. Hollého – že vlastně sami sebe si odhlasovali ? Netřeba.

 

Mohu jenom doufat, že MUDr S. Papežová, která je velmi výraznou osobou reformy psychiatrie a z pozice koondinátorky mezi nemocnicemi a CDZ, bude  stejnou silou hájit zájmy ambulantních psychiatrů. Anebo šlo pouze o umlčení hlasů z řad ambulantních specialistů, vyzývajících k diskusi nad průběhem vlastní reformy a stavem oboru? Násilné převzetí moci/ jak jinak toto vše nazvat/ tomu napovídá.

 

My psychiatři se určitě domluvíme / měli bychom, je to naše povolání/, nechceme se přeci rozštěpit  / jako v jiných zemí/, nebo odejít z celé odborné společnosti/ jako třeba kardiologové nebo ortopedové/. Po pravdě si myslím, že v jednotě je síla / viz krásná česká pověst o Svatoplukových synech/.  Vždy jsem hájila soudržnost lékařské komory a její úlohu.

Apeluji proto i na lékaře vlastního oboru a ostatních oborů. Buďme soudržní, ale odmítejme totalitní chování. Chtějte dodržování stanov. Nejsme přeci ti myslivci z toho hezkého filmu – vždyť nakonec i oni se domluvili !

 

V současnosti celou záležitost převzala Revizní komise ČLS JEP. Věřím proto, že dojde k napravení všech chyb a k návratu uznávání stanov společnosti.

 

MUDr Dagmar Nováková

Psychiatr, Praha 4

guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Holoubková

Dobrý den,
je mi smutno z toho, že někteří naši kolegové postrádají sebereflexi, jak vidět i ti, co by nás chtěli vést.

MUDr Dagmar Novakova

Děkuji za statečný komentář. U některých členů výboru opravdu chybí sebereflexe, u některých členů je to naučené chování pravě od těchto členů. Ale to jde změnit/ je to naše profese/. Proto trvám na dodržování stanov. Tady je jasný právní mantinel. Jsem mírně optimististická, myslím, ze po 3mesicich písemných urgenci už začínají procitat. Pracují na tom taky akční členové původního / i nového, dosud neuznaneho volební komisi/, členové amb. sekce.
Milá kolegyně, držte nám palce.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x