Za kolik chceme pracovat v roce 2024?

 

Vážené kolegyně a kolegové,

V měsíci únoru započne Dohodovací řízení o hodnotě bodu na rok 2024 pro jednotlivé odbornosti.

A my Ambulantní psychiatři se můžeme v tomto řízení vyjádřit, jakou hodnotu bodu pro náš obor požadujeme.

Připomeňme si, že máme letos základní hodnotu bodu 1,10 Kč (stejně jako somatičtí lékaři)  psychologové a psychiatři pracující ve stacionářích 1.20 Kč,  psychiatři pro děti a dorost 1.30 Kč.  O hodnotě bodu pro CDZ nejsou veřejně dostupné údaje, v roce 2022  byla 1,27 Kč.

 

Na příští rok je jisté, že všechny odbornosti budou požadovat navýšení v nějaké výší.

 

 Je tedy otázka, jakou hodnotu bodu budeme požadovat na příští rok?

Stejnou jako budou požadovat somatici?

Nebo jinou?  Stejnou jako mají pedopsychiatři? Psychologové? Psychiatři pracující v CDZ?

S kým se tedy srovnávat?

 

Děkujeme za vaše názory a připomínky.

 

P.S.

Přikládáme zůvodnění pro vyšší hodnotu bodu pro pedopsychiatry z pera Ministerstva zdrvotnictví. Stejné argumenty by se mohly týkat i psychiatrů pro dospělé.

 

 

guest
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MUDr Dagmar Novakova

Dobrý den.
Zmiňovaná kritéria jsou ve smyslu náročnosti práce.
Mohli bychom mít ještě jedno kritérium: podle počtu ošetřených rodných čísel za rok.
proto by mne zajímalo kolik mají CDZ.
Pojišťovny vše mají.
Znaji různé prumery.
asi se to ale nedovíme, ale vzhledem k CDZ a jejich multi-kulti týmu je to rozhodně méně než u ambulantů.

Dr. Voštěp

k tématu

0001.jpg
MUDr. Karel Moravec

V čem se od jiných lékařů liší psychiatr a jakou má ta odlišnost cenu.

Poskytuje při práci s pacientem své vlastní duševní schopnosti a
dovednosti ve větší míře než lékaři jiných oborů. Pracuje ve dvou modech,
diagnostickém a psychoterapeutickém.
 
Každý mód potřebuje jiné nastavení kognitivních a mnestických funkcí,
jiné nastavení myšlení, vnímání, empatie, tolerance, sebeovládání, každý specifickým způsobem opotřebovává duševní schopnosti psychiatra. V běžné ambulantní praxi tak
psychiatr kmitá mezi oběma módy podle toho, jak přicházejí pacienti. V rámci
každého módu pak kmitá podle hloubky a šířky pacientových potíží.
 
Tento pohyb uvnitř a mezi módy, schopnost efektivního kmitání a odolnost
vůči vedlejším účinkům kmitů, jsou typické vlastnosti psychiatrické práce.
 
V somatické medicíně takové kmitání není a i když existují lékaři
jiných odborností s vynikajícím psychoterapeutickým náhledem a
schopnostmi, většina somatických lékařů v psychoterapeutickém módu
nepracuje.

Psychiatrie je jedna odbornost, základní cena bodu by měla být pro všechny psychiatry stejná, rozdíly mají být vyjádřeny bodovým ohodnocením jednotlivých výkonů. Protože psychiatři při své práci nejvíce ze všech odborností používají sami sebe ( ostatní lékaři používají k diagnostice a léčbě v různé míře přístroje, nástroje) nejvíce se
v psychiatrii opotřebovává lidská síla, měla by úhrada zohledňovat
obnovu psychiatra.

Podobně jako výkony s přístroji a nástroji obsahují jejich pořizovací cenu, servis, náhradní díly, životnost, měla by cena psychiatrické práce obsahovat cenu vzdělávání, udržování odbornosti, pěstování psychické odolnosti a životnost funkčního psychiatra.
 
Pokud počet psychiatrů klesá a počet nemocných roste, pokud společnost říká, že psychiatry potřebuje a chce být věrohodná, musí je umět zaplatit. Proto bychom měli jednání začínat na dvojnásobné ceně bodu oproti ostatním oborům. 

MUDr.Makrlíková

Dobrý den, jsem psychiatr, dělám i individuální psychoterapie.., psycholog má vyšší hodnotu bodu, tedy za stejný kod 35520 je lépe ohodnocen, o CDZ nemluvě..

Také nesouhlasím s vyšší hodnotu bodu pro práci psychiatra v CDZ a stacionářích..

Možná téma mimo.. Pojišťovna VZP stále proplácí příspěvek na duševní zdraví – 10 sezení x 500Kč. Péči poskytují lidé bez komplexního psychoterapeutického vzdělání, často mají absolvovaný pouze výcvik, nezřídka se přitom prezentují na svých webových stránkách jako psychoterapeuti.. Vzdělání si umíte představit – PF, soc. obory, speciální pedagogové, najdete i psychology..
Podpora pojišťovny má jistě bohulibé úmysly, ale … Popíšu v kostce nynější cestu k funkční specializaci psychoterapii u psychiatra- LF a atestace, výcvik, teorie, individuál, supervize, kazuistická práce, zkouška… získáte Osvědčení, praxe na akreditovaném psychoterap. pracovišti, logbook, kazuist. práce, zkouška- a je to, umořen v systému zdravotnického vzdělávání jste konečně „psychoterapeut..“

Holoubková

Dobrý den,
myslím si, že bychom měli mít vyšší ohodnocení než stacionáře, protože většina péče o psychiatrické pacienty leží na bedrech ambulantních psychiatrů.
Nevím proč jsou psychologové a psychiatři ve stacionáři lépe hodnocení- že si mohou práci s pacientem mezi sebou rozdělit ? Ráda bych to udělala také, ale nemám na zaplacení soc. pracovnice, nebo psychologa- ti navíc na okresech nejsou a pokud jsou tak jsou jen poradenští. Psycholog, kterého jsem měla v Psychocentru , sdělil , že do sféry zdravotnictví nepůjde, i když by měl jistotu práce, ale další podmínky práce v ambulanci – atestace aj …se mu jeví jako nepodnětné.

Psycho P9

Právě jsem nad tím přemýšlela při mém 1. vlastním vyúčtování, kdy mi dokonce 211 fakturovala pouze 1,10 i když mám všechny ty věci kolem / diplom, hodiny, nové lidi/…takže rok dělám na dluh…….pracuji 5/7, jsou dny, kdy 9 hodin, jedu jak fretka, někdy bez pauzy na oběd…bod za 1,10 je fakt vtip….co dělá lékař v CDZ víc? Má větší tým? Víc času na pacienta? Víc pauzy na oběd? Co dělá lékař ve stacionáři víc? Rozdělí si práci s psychologem, sestrou? Nerozumím. Ambulant je těžce zastupitelný, co si nevydělá nemá. Ráda bych hodnocení jako lékař v CDZ. Díky

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x