Česká psychiatrie a její reforma

Vážené kolegyně a kolegové,

doporučujeme k laskavé pozornosti článek prof. J. Horáčka

ve kterém popisuje současnou situaci v české psychiatrii, potýkající se masivním nárůstem nově vzniklých psychických poruch.

Současně se v něm jako jeden z kapitánů české psychiatrie vyjadřuje kriticky k zadání a průběhu reformy psychiatrické péče.

https://euractiv.cz/section/politika/interview/potykame-se-s-pandemii-psychiatrickych-problemu-bez-celoevropskeho-reseni-to-nepujde-rika-profesor-psychiatrie/

guest
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Horáček

Přátelé,
děkuji za ohlasy! Jen pro vaši informaci dodávám, že A) situaci v našem oboru považuji za velmi negativním, zmatečnou a nereflektující skutečné potřeby našich klientů, což je skutečně principiální problém! Dále se domnívám, že psychiatrie jako obor je B) zneužívaná pro ideologické a utilitární zájmy různých skupin, což je pro nás, jako kliniky, sktečně těžko akceptovatelné! V důsledku uvedeného trendu dochází k tomu, že c) snahy o „reformu péče o D.Z.“ se víc a víc odklánějí se od toho, na čem by psychiatrie měla být postavena, tedy na HLUBOKÉM POROZUMĚNÍ podstatě prožívání člověka, který strádá něktorou z našich diagnoz.
Máte-li nějaký podnět či nápad, co s tím, klidně mi napište na „jiri.horacek@nudz.cz“.
Hodně sil a skvělé svátky, váš Jirka H.

Ivo Pavlíček

Omlouvám se za drzost, ale až tak tak jiskřivý mi ten článek nepřipadá. Je třeba ocenit, že konečně některý z vážených profesorů měl tu odvahu říci veřejně, že reforma nejede – čehož opak se nám estabilishment psychiatrické společnosti a Rady vlády pro duševní zdraví snaží namluvit už dlouho. Asi nejcennější je sdělení, že se mělo vše napřed modelovat, vyzkoušet na pilotních projektech, pak doladit za účasti všech zainteresovaných (tedy i terénních ambulantních psychiatrů), zajistit kapacity a peníze a pak teprve mluvit o spuštění reformy. Není to žádný velký objev, ale konečně to někdo z vlivných veřejně přiznal. Významný je i postřeh pana profesora, že představa vytvářet CDZ pro každý okruh duševních poruch zvlášť je směšná a nereálná. Na to vše pan profesor při své výtečné schopnosti bystrého analytického myšlení jistě nepřišel až nyní, otázka je, proč o tom nemluvil či nepsal již dříve.
No ale fondy jsou utraceny, nikdo konkrétní za nefunkčnost reformy oficiálně nemůže. Dál se oficiálně mluví, o tom, že jedeme dál k metám těm nejvyšším a nedáme si reformu rozvracet skeptickými revizionisty. Šéf NÚDZu dokonce naznal, že to půjde i bez ambulantních psychiatrů či psychiatrů vůbec. Až bude průšvih ještě patrnější a mezi naštvaným lidem již obecně známý, klasicky se to smázne frází z dob normalizace: „Dělaly se chyby“. Napadá mne scéna z Cimrmanovy hry Blaník, kde se svatý Václav rozhořčuje, kdo že to způsobil, že sám velitel (on sám) vydával tak zmatené rozkazy.

Marta Holanová

Děkuji Ivovi za otevřený názor.
Na setkání ambulantních psychiatrů v Olomouci se polovina kolegů vyjádřila, že reforma na jejich ambulance neměla žádný vliv, čtvrtila vliv hodnotila negativně a čtvrtila pozitivně.
Je mi líto, že ambulantní psychiatři, vysoce erudovaní a zkušení specialisté ve svém oboru, se nedokáží (nemají odvahu?) veřejně vyjádřit, nejsou dostatečně na úrovních zastoupeni a málo volí ve své sekci PS JEP,. Takto umožňují zainteresovaným skupinám jiných kolegů, aby za ně vystupovali.
Nastává situace, kdy by se mělo účtovat za ne/smysluplné investice do reformy, než to nějak vyšumí. Nejvýhodnější pro reformátory se mi jeví pozice „restartu“, jak o tom Ivo píše. Rozmnožování CDZ vidím jako trativod pro peníze ze zdravotního pojištění. A ty řeči, že reforma je na dlouhou dobu, jako krycí manévr pro ty, co to naplánovali.
Marta Holanová

Psychiatrie Ostrava

Přesně tak.
Poslední za zpackanou reformou zhasne a jede se dál.

A ostatní přednostové klinik, kteří by měli mít schopnost kriticky myslet, setrvale mlčí nebo hrají také tu hru, že reforma dosud běžela skvěle.
Jako bych už slyšel „Něco se povedlo, něco nepovedlo“. A tím to vše skončí.

Ještě zbyde to vše opublikovat v impaktovaných časopisech jako úspěšný experiment v oblasti péče o duševní zdraví.

MUDr. Karel Moravec

Reformní Antipsychiatrické pseudonáboženské hnutí levice utratilo několik miliard dotací ( tj. z našich daní ) zjevně v rozporu se zdravým rozumem. Je zajímavé, že se novináři neptají přednostů klinik, současných minulých i předminulých předsedů PS, gestorů….

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x