Česká Psychedelická Republika a/nebo NUDZ

 

Pokud vám unikl článek, týkající se psychedelických aktivit různých subjektů, je možné jej přečíst zde:

 

Národní ústav duševního zdraví, ayahuaska a polští dealeři

 

Pro kolegy to možná nebude úplně nová informace, ale je důležité pojmenovat, kudy se vědecky ubírá (po odchodu profesora Höschla) náš prestižní psychiatrický ústav.

Jednomu by mohlo připadnout neobvyklé, že Česká Psychedelická společnost sídlí v NUDZ a tímto se v podstatě zaštiťuje:

https://czeps.org/akce/

Nabízí se vysvětlení, že kdo je proti zmíněným aktivitám, je proti pokroku a léčbě potřebných.  Zatímco kdo s nimi souhlasí, měl by do této léčby posílat své pacienty.

 

Vaše komentáře jsou vítány.

 

AP

guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Horáček

Milé kolegyně, vážení kolegové, přátelé,
děkuji za diskuzi k tomuto tématu a jen si dovoluji doplnit pár komentářů:
1) ČEPS nemá, pokud vím, s NUDZ nic společného, vyjma „nadšení“ mladších kolegů z NUDZ, kteří reprezentují obě insituce a podporují s nadšením jeden z mála (!) progresivních trendů, který se snaží posunout náš obor (jasně není samospásný, všichni víme 🙂 !) , 2) dikutovaná problematika léčby psychedeliky není marginálním tématem oboru, ale stala se mezinárodně „hlavním proudem“ , což m.j. dokumentuje tato čerstvá studie: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2206443.
Z uvedených důvodů se domnívám, že by bylo vhodné otevřít „mezi námi“ psychiatry širší diskuzi o problematice. Proto se téma snažím zařadit na všechna domácí odborná fora, vč. M. lázní, kde bychom si mohli o tom popovídat již v lednu.
Vaše ev. nápady mi, prosím, napiště na „jiri.horacek@nudz.cz“.
S pozdravy a přáním skvělých svátků, váš Jirka H.

Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA
 
Přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. LF UK
Vedoucí Centra pokročilých studií mozku a vědomí NUDZ

MUDr. Karel Moravec

Mno…ad. 1) obě instituce mají stejnou adresu, stejné lidi…kteří na té adrese zkoumají a současně propagují volné užívání psychedelik nikoli v léčebné, ale rekreační indikaci….

Ad 2) výzkum může být nadějný, ale než se výsledky promítnou do praxe, měla by k tomu NEJPRVE proběhnout diskuse, vytvoření STANDARDU a nikoli adorace bezbřehého manipulování a vytváření bludů o „moudrosti Amazonie“.

Praxe má být léčebná, dostupná pacientům v ordinacích, léčit mají lékaři.

P.S.: nepamatuji si, za posledních 28 let, že by výzkumníci vynášeli z práce zkoumané léky, aby je podávali pacientům v pronajatém penzionu.
Nicméně diskuze, zdá se, začala 🙂

MUDr. Karel Moravec

…svět se mění, pirátské vykrádání vědeckých výsledků NUDZ a jejich soukromé rozprodávání pokračuje s dobrozdáním státu…

Je s podivem, že se toho účastní tzv. konzervativní politici a takzvaný protidrogový koordinátor…. že zrovna ODS bude otvírat Česko k drogové turistice, to je pro mě novinka….v ČR lze tedy legálně distribuovat drogy, vydělávat na tom, navádět k užívání, říkat tomu třeba „moudrost amazonie“ …ale…..každá doba má své bludy a jejich nositele….že se ale NUDZ stane platformou heretiků….to je hodně přes čáru.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zeman-udeli-milost-manzelum-odsouzenym-za-samansky-napoj-40414867#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest207_zavirani_clanku_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x