MUDr. Marta Holanová zvolena do Výboru PS za ambulantní psychiatry!

 

Poděkování, rekapitulace.

Dovolte mi poděkovat kolegyním a kolegům, kteří mě zvolili do výboru Psychiatrické společnosti ČLS JEP, úplné výsledky voleb jsou zveřejněny na adrese: https://www.psychiatrie.cz/images/2022/2022_04_06_Zprava-volebni-komise.pdf.

V lednu 2022 jsem přijala nominaci na předsedu a do výboru PS ČLS JEP, protože na tomto místě snad budu moci ovlivnit dění v našem oboru. Konstatovala jsem, že ambulantní psychiatr vykonává svobodné povolání a ambulantní psychiatrie nevzkvétá. Zlepšily se některé sociální služby v psychiatrii, nikoliv však péče v ambulancích, na jejichž službách obor stojí. Nechci věřit, že je to záměr.

Jak jsme upozornili na www.ambulantnipsychiatrie.com, mnohým kolegům mohly uniknout citace vládou schváleného Národního akčního plánu pro duševního zdraví 2020-2030, kde jsou ambulantní psychiatři označeni nejproblémovější skupinou péče. Velmi mě znepokojuje, že přestože se za pilotní projekty současné reformy utratily již 2 miliardy Kč a čerpají se další, nedošlo ke kultivaci ambulantní péče, která je za péči odpovědná. Neřeší se přetíženost ambulancí, prodlužují se objednací doby, a když se snaží kolegové vyhovět, protože nehrozí pokuty, sníží se jim hodnota bodu, která je nyní nejnižší ze všech odborností. Do plánu reformátorů (kolika?) se nevešly diskuse s „terénem“ a ani nová CDZ s vyšší hodnotou bodu nenašla řešení. Naše Psychiatrická společnost se nevěnovala náboru mladých psychiatrů a pedopsychiatrů, zaspala při kolapsu pedopsychiatrické péče. Chybí kvalifikovaný rozbor a návrh řešení problematiky ochranných léčeb, chybí forenzní psychiatři, což má celospolečenské důsledky, tentokrát v kolapsu soudů.

Chybu vidím v centralizaci vedení naší stavovské společnosti, která při současných nárocích nedokáže bez otevřenosti a zavedení principu subsidiarity plnit své úkoly.

 Nyní, v dubnu 2022, po volbách do Psychiatrické společnosti ČLS JEP, vnímám uvedená témata ještě naléhavěji. Pro všechny české zdravotníky je současná napjatá společenská situace velkou výzvou, je nezbytná racionální spolupráce mezi nimi, která ovšem může následovat až po otevřené diskusi, kterou jsem jako ambulantní psychiatr v naší odborné společnosti doposud postrádala. Týká se především otázek kolem reformních aktivit v psychiatrii, zejména

  • doposud se neposílily psychiatrické ambulance, které musí zvládat 90% všech ošetření za hektických podmínek, objednací lhůty jsou i několikaměsíční (nejsem si vědoma, že by se někdo ambulantních psychiatrů ptal, co by jim práci ulehčilo)
  • se nepodařilo zlepšit bodové ohodnocení našich ambulantních výkonů na úroveň somatických oborů, takže psychiatrie se těžko stane lukrativním oborem pro mladé lékaře
  • se nepřesvědčivě argumentuje rozdílnou hodnotou bodu za výkon psychiatra v ambulanci, CDZ a v Denním stacionáři
  • chybí fakta o prospěšnosti reformních kroků, které jsou předkládány jako axiomy, ale nebyl proveden jediný nezávislý audit efektivity, zatímco miliardy z fondů EU se rozplynuly (útěchou není argumentace, že reforma je plánována na desetiletí)

Prosím kolegy, kteří smýšlí obdobně, aby se do naší diskuse zapojili, jak se to v posledních měsících daří praktickým lékařům a gynekologům. To vše při navýšení zátěže, kterou sebou nese válka na Ukrajině (naše domácnost se rozšířila o dvě rodiny, 3 dospělé + 3 děti).

Mimochodem, již jste slyšeli, že Ukrajinci namísto Sláva Ukrajině začali říkat Vždy bude Ukrajina?

Marta Holanová, Brno 10. dubna 2022.

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Moravec

To je výborná zpráva Marťo, pro všechny, až bude potřeba s něčím pomoci, jsem k dispozici.

J. Syrovátka

Dobré zprávy! Přeji hodně sil.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x