První zkušenosti s psychiatrickou léčbou Ukrajinských uprchlíků

První zkušenosti s léčbou pacientů, kteří přišli do naší republiky z Ukrajiny v souvislosti se současnou válkou.

Dosud jsem ošetřil dva pacienty.  Ženu (56 let), která přišla do Čech hned v počátku konfliktu, válku tedy tolik nezažila. Již na Ukrajině byla léčena pro úzkostně depresivní stav a nespavost po smrti manžela před 3 měsíci. Dále ženu (46 let), která s dětmi odešla z Ukrajiny poté, byl ostřelováním poškozen dům, v kterém bydlely.

V obou případech bylo pro mne pozitivní, že jsem pacientkám dobře rozuměl a ony rozuměly mně. Měl jsem z komunikace obavy, protože jsem ruštinu naučenou v průběhu školní docházky hodně zapomněl. Ale buď jsem se podcenil nebo jsou naše jazyky opravdu hodně podobné.

U již léčené pacientky bylo problémem navázat na léčbu, která ji byla nasazena na Ukrajině, protože názvy léků, které uváděla byly úplně jiné a nedařilo se mi je na internetu vyhledat a zjistit jejich účinnou látku. Bylo by dobře, kdyby se podařilo vytvořit seznam na Ukrajině obvykle užívaných psychofarmak, resp. názvů tam užívaných generik a jejich účinných látek.

U pacientky trpící šokem z prodělaného válečného stresu jsem prožíval poněkud nekomfortně svou malou zkušenost s pacienty v takové situaci. Snažil jsem se jí ošetřit a zamedikovat co nejlépe, ale vlastně jsem nikdy pac. v podobné situaci v ordinaci neměl a necítil jsem žádnou jistotu.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
J. Syrovátka

https://ukrainemedlist.solutions.iqvia.com
Převodník ukrajinských léků

kristýna Drozdová

Dobrý den, využívám při práci s šokem (včera jsem ošetrovala jednu mladou maminku) zásady krizové intervence a traumaterapie, protože jsem i psychoterapeut. Není to obtížné, ale chce to nějaký webinář. Jsou organizované pod českou asociaci pro psychoterapii nebo pod terapie.cz. Možná by to pomohlo i psychiatrům, čeká nás práce s akutni stresovou reakci, na to nejsme zvyklí. Medikaci umíme, ale ten kontakt je obtižný.
A možná mně napadá taková info pro psychiatry nová – BZD nejsou lékem volby pro akutní reakci na stres, naopak jsou spíše kontraindikovány
kristýna drozdová, PA jihlava

2
0
Would love your thoughts, please comment.x