MUDr. Marta Holanová – COVID a Schizofrenie – kazuistika

O úzkosti a depresi v souvislosti s „kovidem“ se mluví často a všude, týká se to lidí nemocných i zdravých. O schizofrenicích jsem v této souvislosti zatím nic nezaslechla, takže si dovolím podělit se o vlastní zkušenost.

Stabilizovaní schizofrenici jsou dobře spolupracující pacienti, kteří se často řídí názory svých blízkých nebo se zeptají svého psychiatra. Tak si vysvětluji, že méně trpí úzkostí a strachem „proč, kdy a jak jednat“. Dozvěděla jsem se, že se paní očkovat nenechá, protože manžel řekl, že nejsou pokusní králíci. Jindy zase, že maminka už to očkování zařídila. Nebo společně probíráme různé názory a já (psychiatr) řeknu ten svůj, zatímco oni si to ještě rozmyslí. Nesetkala jsem se v této souvislosti se žádnou dekompenzací psychózy.

Zajímavá byla zkušenost s pacientem, dnes 38 roků, středoškolák, svobodný, bydlí se svou svobodnou matkou a babičkou. Těžký podivín byl jeho biologický otec, se kterým se nestýkal. Pro paranoidní schizofrenii se léčí od roku 2000, hospitalizován byl jednou v roce 2003 z dif. dg. důvodů. Hlasy a ozvučené myšlenky ho často naváděly k sebevraždě, proto byla upravována a navyšována medikace, kterou se nepodařilo ani po letech snížit, naposledy letos užíval denně 18 mg paliperidon, 600 mg clozapin, 900 mg lithium carb., 800 mg prolongovaný quetiapin a 200 mg sertralin. Depotní neuroleptika nesnášel, v p.o. medikaci byl ověřitelně compliantní. Do ambulance docházel (po celou dobu naší 20leté spolupráce) co 3 týdny, před onemocněním kovidem přišel 19.3.2021. Dne 30.3. telefonovala matka, že celá rodina má asi týden prokazatelný kovid, pacient infekci dobře snášel až do včerejšího dne, od té doby se s ním nelze logicky domluvit. Horečky neměl, nemá a sám si na nic nestěžuje. Následně byl odvezen do nemocnice, odkud byl po 14 dnech propuštěn domů. Do ambulance přišel 16.4. a referoval, že si na dobu, kdy byl zmatený, nepamatuje, horečky neměl a probral se až v nemocnici, kde se o něho dobře starali. Trochu zhubnul a propuštěn byl s medikací: clozapin 2×100 mg a risperidon 2×1 mg. Byl usměvavý, bez jakékoliv psychopatologie. Společně jsme konstatovali, že mu „kovid resetoval schizofrenii“. Pak se 7.5.2021 přišel poradit, že poslední dny dlouho, asi 4 hodiny, usíná, ale také ho bolí v zádech, na což mu pomáhá Aulin. Psychofarmaka jsme zatím nenavyšovali.

Marta Holanová

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x