Léčba psychických příznaků u Covid 19 v psychiatrické ambulanci. Postcovidový syndrom

Covid 19  v psychiatrické ambulanci

V souvislosti s pandemií Covid 19 se v psychiatrických ambulancích setkáváme se stále větším počtem pacientů, kterých se tato nemoc dotýká.

Reaktivní příznaky

Řada našich stávajících pacientů ale i osob, které se dosud psychiatricky neléčily, trpí psychickými příznaky, které se váží na Covid 19. Nejčastěji se jedná o úzkostné příznaky související s obavou z nákazy, se stresem z restrikcí, s obavami z nákazy rodinných příslušníků.

Nabízí se symptomatická léčba. Zřejmě neméně důležitá je psychoterapie. Je však příčina organická nebo se jedná o reakci na vnější zátěž, absenci sociálních vazeb nebo jinou přímou příčinu?

Psychické příznaky v akutní fázi onemocnění

Dle literatury i z klinických zkušeností se z psychických příznaků nejčastěji objevuje nespavost, nesoustředivost, podrážděnost,emoční labilita. Úzkostné příznaky i v panickém profilu jsou časté.

Psychické příznaky jako Postcovidový syndrom

Po prodělání nemoci u řady pacientů přetrvávají polymorfní potíže somatického i psychického charakteru. Nejčastější je nespavost, nesoustředivost, parestezie končetin, pocity dušnosti, arytmie srdeční, palpitace, úzkostné příznaky, panické ataky, emoční labilita, zvýšená psychická dráždivost a další.

Jelikož Covid zanechává i organické dopady (poruchy srdečního rytmu, snížená ventilační kapacita, neuropathie), je obtížné odlišit, zdali tyto příznaky jsou organické nebo psychické povahy.

Rovněž je zatím nejasné, kdy se tyto příznaky mají kódovat jako symptomatické (sekundární k organickému onemocnění) psychické poruchy nebo jako primární psychické poruchy.

Zkušenosti s léčbou teprve získáváme, Doporučována je léčba symptomatické povahy, anxiolytika, hypnotika, antidepresiva. S dodržením všech obecných doporučených léčebných postupů.

Faktem však je, že řada pacientů reaguje atypicky na standardní léčbu.

Pokud máte s léčbou těchto příznaků zkušenosti, podělte se o ni s ostatními v diskuzi níže.

guest
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dr. Voštěp

Nespavost u premorbidně psychiatricky naivních pacientů se mi daří kompenzovat podáváním melatoninu ve večerní dávce 2,5mg podaným mezi 8-9 hodinou. Funguje jako lék první volby a je efektivní cca v 70-80% – případně v kombinaci s fytoterapeutickými extrakty. Nakoupí si to sami v lékárně, Není třeba podávát takovým pacientům hnedle „ostrá“ psychofarmaka

Dr. Voštěp

Myslím samozřejmě post COVID 19 nespavost

Ambulance Praha

Trápí mne také dekompenzace stávajících pacientů, kteří byli před C 19 dlouhou dobu kompenzováni. U některých jsou dekompenzace delší a nezabírají na předchozí úspěšnou léčbu

Ambulance Ostrava

Úzkostným pacientům po Covidu předepisuji SSRI, efekt je dobrý, mám však pocit, že tolerují nižší dávky. Máte někdo zkušenosti s podáváním quetiapinu u těchto pacientů na noc v malé dávce na nespavost na noc? Trochu se toho bojím.

Karel Moravec

25mg quetiapinu je úplně v pohodě nejen u postkovidových. Někteří pacienti si sami zvýší až na 100 a jsou spokojení

Ambulance psychiatrie

Nejvíce si pacienti stěžují po Covidu na zhoršení spánku a na špatnou paměť. Zkušenosti s hypnotiky mám špatné, jsou po nich hodně utlumeni a přes den se ještě hůře soustředí. Zkoušela jsem mirtazapin 15 mg na noc, výsledek byl lepší než s hypnotiky.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x