Reakce na diskuzi k Otevřenému dopisu

Reakce na diskusi

Děkuji za otevření platformy pro diskusi ambulantních psychiatrů, která do té doby bývala časově a personálně omezená na občasná krátká osobní setkání. Ze své podstaty to nemohlo být dostačující pro to, abychom si udělali ve věcech, nás všech se týkajících, jasno. Jistě je víc kolegů, kteří i přes své pracovní vytížení mají potřebu na společné problémy upozornit.

Je známo, že svoboda se nabývá rychle revolucí, ale ztrácí se pozvolna, nenápadným způsobem.

Otevřený dopis ambulantním psychiatrům má z mého pohledu několik rovin. Uvědomila jsem si to po přečtení názoru kolegyně, která zmínila svou spokojenost s finančním ohodnocením a způsobem práce, kterou smí v této době bez pokut (regulací) realizovat. Vyjádřila pochybnost o skutkové podstatě v dopisu uváděných věcí a obavu o vnesení chaosu do současného poklidného vývoje.

A o to jde. Člověk obvykle nevnímá negativní vývoj, když je mu (poměrně) dobře. Aby však bylo dobře, musí se na systému pracovat a vývoj pečlivě hlídat. Pro mě je nejdůležitější rovina svobodného výkonu soukromé praxe, kterou zpochybnil Národní akční plán pro duševní zdraví 2020 -2030. Zatím nikdo neodstranil přílohu č. 3, která platí – prosím, udělejte si čas a začtěte se. Realita. Další důležitá je rovina postavení ambulantního psychiatra při hájení jeho ekonomických zájmů.  Můžete se sami vyjádřit, zda za stejnou práci (v rámci zdravotního pojištění) mají dostávat psychiatři rozdílnou hodnotu bodu. Také mi není jedno pokles hodnoty bodu, zejména když naše odbornost je mezi ostatními odbornostmi jediná a vysvětlení těžko pochopitelné. Osobně si myslím, že v tom hrála roli naše zvýšená pracovní pružnost v rámci distančních vyšetření v počátku epidemie. I zde bylo a bude třeba hájit naše mimořádné vytížení, přičemž lepší časy se nerýsují. Třetí rovina je rovina pravdivého vhledu do reality reformy psychiatrické péče, jek je v médiích prezentovaná, neboť ji v praxi nijak citelně nepociťuji. Chybí mi vyhodnocení nově avizované péče, její ekonomický kalkul a benefit pro společnost. Všichni platíme daně, ze kterých se platí zdravotní a sociální pojištění.

Marta Holanová, ambulantní psychiatr,

Brno 24.1.2021

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x