Co čeká ambulantní psychiatry v roce 2022?

Co čeká ambulantní psychiatry v roce 2022?

 

Hodnota bodu

Je dobré si ve zdravotním programu nastavit pro účely účtování aktuální hodnoty bodu pro rok 2022.

Hodnota bodu pro ambulantní psychiatry pro dospělé v roce 2022 je 1,06 Kč. Pokud splňujete kritéria pro bonifikace, je možné tuto hodnotu navýšit:

Bonifikace za diplom celoživotního vzdělávání ……………plus 4 haléře

Ordinační doba 30 hodin týdně rozložená do 5 dnů v týdnu a zároveň ordinační doba alespoň 2x v týdnu od 7.00 hod., nebo alespoň 2x do 18.00 hod. nebo alespoň 1x od 7.00 a zároveň alespoň jednou do 18.00 hod………..plus 4 haléře

Ošetření alespoň 5% nových pacientů (kteří nebyli vykázání od ledna 2019 do prosince 2021- tedy za poslední 3 roky)  a existence objednacího systému ………………plus 2 haléře. Tato bonifikace se však bude hodnotit až po ukončení roku 2022. Zde je dobré si uvědomit, že při vykázaných 1000 RČ za rok v ambulanci se bude muset jednat o minimálně 50 nových pacientů. Což není málo.

V maximální výši (splnění prvních dvou kritérií)  tedy můžeme nastavit hodnotu již nyní bodu od 01.01.2022….1,14 Kč.

Poslední plus 2 haléře (splnění třetího kritéria) budou při splnění podmínek dopočítány pojišťovnami v roce 2023, poté můžeme dosáhnout na hodnotu 1,16 Kč.

Příznivé je, že nadále nemusíme hlídat zpětně průměry úhrad za péči, neboť pracujeme ve výkonovém systému i v roce 2022. Nadále však máme nejnižší hodnotu bodu ze všech oborů.

 

Inflace

V důsledku masivní inflace přesahující aktuálně 10% se zvýší náklady na provoz našich ordinací.  I když je meziroční zvýšení hodnoty naší práce o cca 8%, inflace toto navýšení již nyní přesahuje.

A to v mnoha oblastech:

Zvýšení cen energií – tepla, elektřiny, vodného.

U většiny z nás, kteří máme ordinaci v pronájmu lze očekávat zvýšení nájemného.

Plat sestry nebo asistentky – jelikož došlo ve státní sféře k velkému navýšení mzdy těchto zaměstnanců, budeme muset v rámci zachování konkurenceschopnosti našim zaměstnancům mzdy rovněž zvýšit. S odvody se jedná o nemalé částky.

 

Zvýšený zájem o ambulantní psychiatrickou péči

Velmi pravděpodobně se bude v důsledku postcovidu a tíživé ekonomické situace nadále zvyšovat počet osob, které budou potřebovat ambulantní psychiatrickou péči.  Jelikož je kapacita naprosté většiny psychiatrických ambulancí naplněna, bude se patrně dále prodlužovat doba k prvnímu vyšetření u psychiatra. Úlevu v tlaku na naše ambulance nelze očekávat.

 

Distanční péče

U pojišťoven 111,  207 a nově 201 je možné nadále vykazovat kód distančního vyšetření 35831, u ostatních pojišťoven pouze telefonickou konzultaci 35050. Tyto výkony jsou ohodnoceny zásadně méně než výkony osobní péče.  Tedy čím častěji vykazujeme distanční kódy, tím méně dostáváme za péči zaplaceno. V současné době nelze očekávat v této situaci změnu.

 

Horšící se ekonomická situace pojišťoven

Pokud nedojde k navýšení plateb za státní pojištěnce, lze očekávat horšící se ekonomickou situaci pojišťoven. Patrně se opět objeví argumentace, kterou známe z minulosti, tedy že všichni si musí utáhnout opasky. V rámci dohodovacího jednání o hodnotě bodu na rok 2023 tedy nelze očekávat příliš velký profit.  Což půjde proti inflačním tlakům, tedy povede patrně k horšící se ekonomice našich ambulancí.

 

Sjezd Psychiatrické společnosti v Mikulově 15-18.6.2022

Po 2 letech opět nastává vítaná možnost osobního setkání s kolegyněmi a kolegy v Mikulově. Rovněž bude možné se dozvědět se více o dosažených pokrocích  v oboru budoucnosti – v psychiatrii, jak je obsaženo v mottu konference.

 

Volby do výboru Psychiatrické společnosti

Od 01.03.2022 dostaneme všichni emailem přístupové údaje k volbám do výboru Psychiatrické společnosti na příští 3 roky. Za ambulance pro dospělé kandidují:

Dr. Marta Holanová, Dr. Jan Knopp, Dr. David Vaněk.

Je dobré si přečíst jejich medailónky na webu Psychiatrické společnosti.

Ve volbách bude důležité volit kandidáty za PA pro dospělé, abychom měli ve výboru své reprezentanty. Je dobré tyto volby nepodcenit, v příštích 3 letech potřebujeme mít zástupce ambulantních psychiatrů v řídícím orgánu psychiatrické společnosti.

 

Hodně štěstí v roce 2022 přeje AP.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x